statystyki

Pieniądze nie muszą być znaczone, jeśli można ustalić, na co poszły

autor: Patrycja Dudek31.07.2017, 19:00
Zasada jest taka, że kwoty otrzymane od agencji rządowych (np. Agencji Rynku Rolnego) są zwolnione z CIT

Zasada jest taka, że kwoty otrzymane od agencji rządowych (np. Agencji Rynku Rolnego) są zwolnione z CITźródło: ShutterStock

Fiskus nie może pomniejszyć kosztów podatkowych przedsiębiorcy wyłącznie z tego powodu, że środki pomocowe nie wpłynęły na odrębny rachunek bankowy – orzekł NSA.

Sędzia Stefan Babiarz podkreślił, że z przepisów nie wynika, aby przedsiębiorcy korzystający z dotacji musieli posiadać dwa rachunki bankowe: jeden do celów bieżącej działalności, a drugi dla rozliczenia środków pomocowych. Liczy się to, czy będą potrafili precyzyjnie wykazać, ile przeznaczyli na wydatki, które nie są kosztem uzyskania przychodu.

Sprawa dotyczyła producenta cukru, który otrzymał środki z pomocy restrukturyzacyjnej. Zasada jest taka, że kwoty otrzymane od agencji rządowych (np. Agencji Rynku Rolnego) są zwolnione z CIT (art. 17 ust. 1 pkt 48 ustawy o tym podatku). W związku z tym wydatki bezpośrednio w ten sposób sfinansowane nie mogą być kosztami podatkowymi (art. 16 ust. 1 pkt 58). W przeciwnym razie podatnik korzystałby podwójnie. Nie ma natomiast przeszkód, aby środkami zwolnionymi z CIT finansować wydatki, które są neutralne podatkowo, np. spłatę kredytów lub pożyczek.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane