statystyki

Rozwiązanie umowy dożywocia bez PCC

autor: Agnieszka Pokojska24.07.2017, 07:37; Aktualizacja: 24.07.2017, 12:09
podatek, księgowość, finanse

Z pytaniem wystąpiła kobieta, która przeniosła na rzecz swojego siostrzeńca własność gruntu rolnego wraz z zabudowaniamiźródło: ShutterStock

Jeżeli na skutek rozwiązania umowy o dożywocie dochodzi do zwrotnego przeniesienia własności nieruchomości, to nie powstaje obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Z pytaniem wystąpiła kobieta, która przeniosła na rzecz swojego siostrzeńca własność gruntu rolnego wraz z zabudowaniami. W zamian siostrzeniec zobowiązał się zapewnić jej utrzymanie, wyżywienie, mieszkanie, pomoc, opiekę lekarską w razie choroby i wyprawić pogrzeb. Słowem, zawarli przed notariuszem umowę o dożywocie, na podstawie art. 908 par. 1 kodeksu cywilnego.

Potem jednak postanowili ją rozwiązać, co wiązałoby się ze zwrotnym przeniesieniem własności nieruchomości na rzecz kobiety. Chciała się więc upewnić, że z tego tytułu nie będzie musiała zapłacić PCC.


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane