statystyki

Rozwiązanie umowy dożywocia bez PCC

autor: Agnieszka Pokojska24.07.2017, 07:37; Aktualizacja: 24.07.2017, 12:09
podatek, księgowość, finanse

Z pytaniem wystąpiła kobieta, która przeniosła na rzecz swojego siostrzeńca własność gruntu rolnego wraz z zabudowaniamiźródło: ShutterStock

Jeżeli na skutek rozwiązania umowy o dożywocie dochodzi do zwrotnego przeniesienia własności nieruchomości, to nie powstaje obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Z pytaniem wystąpiła kobieta, która przeniosła na rzecz swojego siostrzeńca własność gruntu rolnego wraz z zabudowaniami. W zamian siostrzeniec zobowiązał się zapewnić jej utrzymanie, wyżywienie, mieszkanie, pomoc, opiekę lekarską w razie choroby i wyprawić pogrzeb. Słowem, zawarli przed notariuszem umowę o dożywocie, na podstawie art. 908 par. 1 kodeksu cywilnego.

Potem jednak postanowili ją rozwiązać, co wiązałoby się ze zwrotnym przeniesieniem własności nieruchomości na rzecz kobiety. Chciała się więc upewnić, że z tego tytułu nie będzie musiała zapłacić PCC.


Pozostało jeszcze 35% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane