statystyki

Globalny system podatkowy zmieni się również dzięki Polsce

autor: Mariusz Szulc24.07.2017, 08:05; Aktualizacja: 24.07.2017, 12:00
prawo

Niezależnie od tego poszczególne kraje mogą same postanowić o wdrożeniu do swoich międzynarodowych umów innych postanowień konwencjiźródło: ShutterStock

Już wiadomo, że Warszawa ratyfikuje wielostronną konwencję OECD. Jeśli zdecydują się na to jeszcze cztery inne kraje, to reforma światowego systemu podatkowego stanie się faktem.

Konwencję podpisało w czerwcu br. w Paryżu aż 68 krajów (osiem innych zadeklarowało, że też to zrobi). Ale wystarczy, że ratyfikuje ją pięć państw, aby weszła w życie. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju ma nadzieję, że stanie się to już 1 stycznia 2018 r. Wyjątek dotyczyłby nielicznych postanowień, np. zmian w zakresie podatków u źródła, które zaczęłyby obowiązywać od 2019 r.

W polskim Sejmie jest już projekt ustawy, która pozwoli prezydentowi na ratyfikację konwencji. Zmieni ona setki umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, bez konieczności przeprowadzania dwustronnych renegocjacji. Uważa się ją za symboliczne zakończenie prac OECD, prowadzonych w ramach projektu BEPS. Jego celem było zmuszenie firm (głównie międzynarodowych korporacji) do tego, by płaciły podatki tam, gdzie uzyskują dochód.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane