statystyki

Globalny system podatkowy zmieni się również dzięki Polsce

autor: Mariusz Szulc24.07.2017, 08:05; Aktualizacja: 24.07.2017, 12:00
prawo

Niezależnie od tego poszczególne kraje mogą same postanowić o wdrożeniu do swoich międzynarodowych umów innych postanowień konwencjiźródło: ShutterStock

Już wiadomo, że Warszawa ratyfikuje wielostronną konwencję OECD. Jeśli zdecydują się na to jeszcze cztery inne kraje, to reforma światowego systemu podatkowego stanie się faktem.

Konwencję podpisało w czerwcu br. w Paryżu aż 68 krajów (osiem innych zadeklarowało, że też to zrobi). Ale wystarczy, że ratyfikuje ją pięć państw, aby weszła w życie. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju ma nadzieję, że stanie się to już 1 stycznia 2018 r. Wyjątek dotyczyłby nielicznych postanowień, np. zmian w zakresie podatków u źródła, które zaczęłyby obowiązywać od 2019 r.

W polskim Sejmie jest już projekt ustawy, która pozwoli prezydentowi na ratyfikację konwencji. Zmieni ona setki umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, bez konieczności przeprowadzania dwustronnych renegocjacji. Uważa się ją za symboliczne zakończenie prac OECD, prowadzonych w ramach projektu BEPS. Jego celem było zmuszenie firm (głównie międzynarodowych korporacji) do tego, by płaciły podatki tam, gdzie uzyskują dochód.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane