statystyki

Banki i SKOK-i poinformowują przedsiębiorców o blokadzie ich kont

autor: Łukasz Zalewski10.07.2017, 07:45; Aktualizacja: 10.07.2017, 09:11
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

ZBP zwrócił uwagę na to, że projekt nie precyzuje, czy banki będą mogły poinformować przedsiębiorców o blokadzie ich rachunku bankowego.źródło: ShutterStock

Banki i SKOK-i będą musiały informować przedsiębiorców o blokadzie ich kont.

Ministerstwo Finansów uwzględniło część uwag do projektu ustawy przeciwdziałającej wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych.

To projekt, który przewiduje nałożenie na banki i SKOK-i obowiązku blokowania rachunków firmowych na wniosek szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Na jego żądanie blokowana ma być też możliwość założenia konta w banku dla konkretnego podmiotu.

Banki i SKOK-i będą też musiały przekazywać fiskusowi dane dotyczące rachunków firmowych i zleceń płatniczych. Będą one następnie analizowane przez skarbówkę pod kątem wyłudzeń VAT oraz przestępstw związanych z wystawianiem m.in. pustych faktur. Projekt przewiduje też, że szef KAS będzie prowadził wykazy: zarejestrowanych podatników VAT i podmiotów wykreślonych z tego rejestru.

Zmiany mają zostać wprowadzone głównie do ordynacji podatkowej. Dodany byłby w niej nowy dział „Przeciwdziałanie wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych”.

Uwagi do drugiej już wersji projektu (z 19 maja br.) zgłosiły m.in. Związek Banków Polskich, Narodowy Bank Polski, Krajowa Izba Rozliczeniowa oraz Krajowa SKOK.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane