Zorganizowaną grupę przestępczą, która miała wyłudzić co najmniej 6,5 mln zł podatku VAT, rozbili funkcjonariusze Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku - poinformowała we wtorek Krajowa Administracja Skarbowa. Przestępcy, działając w spółce, mieli wystawiać fikcyjne faktury.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Łomży (Podlaskie) - poinformował rzecznik Izby Administracji Skarbowej (IAS) w Białymstoku Maciej Czarnecki.

Jak informuje IAS, grupa działała w latach 2015-2016 w warszawskiej spółce wykonującej prace zbrojarskie w kilku województwach. Działali w ten sposób, że obniżali swoje zobowiązania podatkowe przy użyciu fikcyjnych faktur. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że w celu utrudnienia wykrycia procederu grupa stworzyła m.in. "łańcuch" kilku podwykonawców.

Funkcjonariusze dokonali zatrzymań i przeszukań w kilku miejscach w trzech województwach. Zabezpieczono majątek podejrzanych, dokumentację księgową, komputery i nośniki pamięci.

"Zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczania nieprawdy w dokumentach oraz naruszeń kodeksu karnego skarbowego usłyszały do tej pory trzy osoby, w tym główny organizator procederu, którego zatrzymano i doprowadzono do Prokuratury Okręgowej w Łomży" - poinformował Czarnecki. Dodał, że na mocy decyzji sądu mężczyzna został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Czarnecki powiedział, że sprawa jest w toku i ma charakter rozwojowy. Za powyższe przestępstwa grozi kara 10 lat pozbawienia wolności.