statystyki

Połączenie budynków może być ulepszeniem

autor: Gniewomir Parzyjagła04.07.2017, 19:00
mieszkanie

Określając, czy budynki stanowią oddzielne środki trwałe, nie należy tracić z pola widzenia również innych gałęzi prawa.źródło: ShutterStock

Techniczne i funkcjonalne połączenie budynków nie zawsze musi prowadzić do powstania jednego, nowego środka trwałego – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Chodziło o spółkę będącą właścicielem trzech sąsiadujących ze sobą budynków. Firma nabywała je w różnym czasie, w oddzielnych transakcjach. Początkowo w jednym z nich prowadziła działalność hotelową. Następnie, po nabyciu dwóch kolejnych budynków oraz po okresie wynajmowania znajdujących się w nich lokali, spółka rozpoczęła inwestycje zmierzające do dostosowania tych dwóch budynków do działalności hotelowej. Dobudowane zostały także boczne oficyny, dzięki czemu budynki zostały połączone ze sobą korytarzami. Mają one także wspólną infrastrukturę.

Spółka liczyła na to, że wydatki inwestycyjne zamortyzuje z zastosowaniem stawek indywidualnych. Minister finansów uznał jednak, że wskutek przeprowadzonych prac inwestycyjnych doszło do wytworzenia nowego środka trwałego i w konsekwencji firma nie ma prawa stosować indywidualnych stawek amortyzacyjnych.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane