statystyki

Ujawnione dane powinny ograniczyć zapędy parlamentarzystów

autor: Agnieszka Pokojska03.07.2017, 07:49; Aktualizacja: 03.07.2017, 09:08

Część ekspertów sceptycznie ocenia projekt publikowania danych 4,5 tys. największych firm i wszystkich podatkowych grup kapitałowych. Inni są za podawaniem informacji o wszystkich podatnikach CIT.

Chodzi o ujawniony w minionym tygodniu projekt zakładający, że minister finansów będzie podawał do publicznej wiadomości dane największych firm i wszystkich grup kapitałowych. Już w przyszłym roku mamy się dowiedzieć o ich przychodach i kosztach ich uzyskania, o osiągniętym dochodzie lub poniesionej stracie, o podstawie opodatkowania i kwocie należnego podatku, a także efektywnej stopie podatkowej.

– Projekt wpisuje się w obecny trend uszczelniania systemu podatkowego i walki z unikaniem opodatkowania – komentuje Agnieszka Wnuk, menedżer w Crido Taxand. Dodaje, że ujawnianie danych ma spowodować, iż firmy będą ostrożniej podchodzić do planowania podatkowego, mając na względzie społeczny odbiór ich działań i ochronę swojego wizerunku. – Czy jednak proponowane rozwiązanie jest proporcjonalne do założonego celu? – zastanawia się ekspertka.

Przypomina, że sceptycznie w sprawie publikowania danych podatników wypowiedziała się w zeszłym tygodniu Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu (skarga nr 931/13). Sprawa była o tyle delikatna, że dotyczyła danych nie tylko firm, ale także osób fizycznych. – Trudno jednak nie zgodzić się z ETPC, że masowa publikacja informacji o dochodach określonej grupy podmiotów, których rozliczenia nie są przecież kwestionowane, nie może być uzasadniana interesem publicznym – uważa Agnieszka Wnuk.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane