statystyki

Ujawnione dane powinny ograniczyć zapędy parlamentarzystów

autor: Agnieszka Pokojska03.07.2017, 07:49; Aktualizacja: 03.07.2017, 09:08

Część ekspertów sceptycznie ocenia projekt publikowania danych 4,5 tys. największych firm i wszystkich podatkowych grup kapitałowych. Inni są za podawaniem informacji o wszystkich podatnikach CIT.

Chodzi o ujawniony w minionym tygodniu projekt zakładający, że minister finansów będzie podawał do publicznej wiadomości dane największych firm i wszystkich grup kapitałowych. Już w przyszłym roku mamy się dowiedzieć o ich przychodach i kosztach ich uzyskania, o osiągniętym dochodzie lub poniesionej stracie, o podstawie opodatkowania i kwocie należnego podatku, a także efektywnej stopie podatkowej.

– Projekt wpisuje się w obecny trend uszczelniania systemu podatkowego i walki z unikaniem opodatkowania – komentuje Agnieszka Wnuk, menedżer w Crido Taxand. Dodaje, że ujawnianie danych ma spowodować, iż firmy będą ostrożniej podchodzić do planowania podatkowego, mając na względzie społeczny odbiór ich działań i ochronę swojego wizerunku. – Czy jednak proponowane rozwiązanie jest proporcjonalne do założonego celu? – zastanawia się ekspertka.

Przypomina, że sceptycznie w sprawie publikowania danych podatników wypowiedziała się w zeszłym tygodniu Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu (skarga nr 931/13). Sprawa była o tyle delikatna, że dotyczyła danych nie tylko firm, ale także osób fizycznych. – Trudno jednak nie zgodzić się z ETPC, że masowa publikacja informacji o dochodach określonej grupy podmiotów, których rozliczenia nie są przecież kwestionowane, nie może być uzasadniana interesem publicznym – uważa Agnieszka Wnuk.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane