statystyki

Jak resort finansów jeszcze chcę walczyć z agresywną optymalizacją

autor: Magdalena Bakinowska, Wojciech Fryze, Tomasz Gałka03.07.2017, 10:48; Aktualizacja: 03.07.2017, 11:55
Wniosek KE ma postać zmiany dyrektywy w sprawie współpracy administracyjnej. Zgodnie z zapowiedzią rozwiązania mają wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

Wniosek KE ma postać zmiany dyrektywy w sprawie współpracy administracyjnej. Zgodnie z zapowiedzią rozwiązania mają wejść w życie 1 stycznia 2019 r.źródło: ShutterStock

Raczej nie. Fiskusa mogą zainteresować np. kwestie zmiany rezydencji podatkowej oraz brak spójnej koncepcji opodatkowania spółek kapitałowych i udziału w spółkach osobowych przy przekształceniach.

Po wprowadzeniu w lipcu ubiegłego roku klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania do ordynacji podatkowej Ministerstwo Finansów przyjęło praktykę wydawania ostrzeżeń. Dotychczas ukazały się cztery. Czy to już wszystkie? Można przypuszczać, że raczej nie. Kolejne obszary, którymi w kontekście agresywnej optymalizacji może zainteresować się fiskus, to brak spójnej koncepcji opodatkowania spółek kapitałowych i udziału w spółkach osobowych w kontekście przekształceń tych podmiotów oraz podatkowe skutki związane ze zmianą rezydencji podatkowej. Jak wiadomo, spory w tym zakresie trwają od lat.

Choć niewiążące, to ważne

Ostrzeżenia, choć nie mają charakteru wiążącego, na pewno będą brane pod uwagę przez organy podatkowe przy ocenie konkretnych spraw w prowadzonych postępowaniach. Podatnicy planujący działania restrukturyzacyjne mające cechy opisane w ostrzeżeniach muszą się zatem z nimi liczyć.

Wydane ostrzeżenia pozwalają też poznać punkt widzenia administracji podatkowej na kwestię cech działań, których dotyczyć może klauzula. Na tej podstawie można z kolei bardziej konkretnie, niż pozwalają na to przepisy ustawy, analizować sytuacje podatników. Pozwala to typować te, które również mogą być zakwestionowane (a możliwe, że również doczekają się poświęconego im ostrzeżenia).

Cztery już są

Najnowsze, czwarte ostrzeżenie (opublikowane 26 czerwca) dotyczy optymalizacji podatkowej, której kluczowym elementem jest utworzenie podatkowej grupy kapitałowej (PGK). Istotą struktury jest zbycie znaczącego majątku (np. nieruchomości, centrum handlowego) poza opodatkowaniem CIT. [RAMKA 1]


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane