statystyki

Najem auta pracownikom nie daje prawa do odliczenia 100 proc. VAT

autor: Łukasz Zalewski29.06.2017, 16:00
Tym razem sprawa dotyczyła spółki z branży logistyki, która ma flotę samochodową wykorzystywaną wyłącznie w działalności gospodarczej.

Tym razem sprawa dotyczyła spółki z branży logistyki, która ma flotę samochodową wykorzystywaną wyłącznie w działalności gospodarczej.źródło: ShutterStock

Wynajem samochodów osobom zatrudnionym w firmie nie jest działalnością gospodarczą i nie daje pewności, że pojazd będzie wykorzystywany wyłącznie do tych celów – orzekł wczoraj po raz kolejny NSA.

Tym razem sprawa dotyczyła spółki z branży logistyki, która ma flotę samochodową wykorzystywaną wyłącznie w działalności gospodarczej. Taki sposób korzystania z pojazdów potwierdza prowadzona ewidencja przebiegu, a także firmowy regulamin, który zakazuje pracownikom używania samochodów służbowych do celów prywatnych.

Niezależnie od tego spółka zamierzała też okazjonalnie wynajmować auta swoim pracownikom i innym osobom, mimo że w zakresie jej działalności gospodarczej nie ma wynajmu samochodów. Wynajem byłby odpłatny według rynkowych stawek.

Regulamin korzystania z samochodów służbowych miał przewidywać, że z pojazdu oddanego w odpłatne użytkowanie może korzystać zarówno pracownik, jak i jego najbliższa rodzina (małżonek, partner). Przy czym nagminne używanie auta przez taką osobę stanowiłoby naruszenie regulaminu.

Spór sprowadzał się do tego, czy spółka będzie mogła odliczać 100 proc. VAT od nabycia samochodów i wydatków z nimi związanych.

Firma była zdania, że będzie miała taką możliwość, ponieważ wprowadzony przez nią regulamin wyklucza użytek prywatny. Za jego złamanie spółka przewidywała kary, a także zamierzała obciążyć pracowników czynszem najmu na warunkach rynkowych.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane