statystyki

Parkowanie poza firmą nie wpływa na odliczenie VAT

autor: Patrycja Dudek28.06.2017, 07:17; Aktualizacja: 28.06.2017, 07:29
Spór o prawo do odliczenia całego VAT zawartego w cenie aut i wydatkach eksploatacyjnych toczyła z fiskusem spółka sprzedająca sadzeniaki ziemniaków.

Spór o prawo do odliczenia całego VAT zawartego w cenie aut i wydatkach eksploatacyjnych toczyła z fiskusem spółka sprzedająca sadzeniaki ziemniaków.źródło: ShutterStock

Można odliczyć cały VAT przy nabyciu i eksploatacji pojazdów, nawet gdy po godzinach pracy nie trafiają one na firmowy parking – potwierdził po raz kolejny NSA.

Spór o prawo do odliczenia całego VAT zawartego w cenie aut i wydatkach eksploatacyjnych toczyła z fiskusem spółka sprzedająca sadzeniaki ziemniaków. Jej pracownicy stale przemieszczali się na pola upraw i do klientów. Jeździli po całym kraju. Do dyspozycji mieli pięć pojazdów zgłoszonych przez spółkę do urzędu skarbowego na druku VAT-26 jako samochody przeznaczone wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej.

Problem wynikał z tego, że po godzinach pracy i w weekendy pojazdy musiały być parkowane poza siedzibą firmy. Biuro znajdowało się bowiem w wynajętym budynku, a jego właściciel nie godził się na pozostawianie pojazdów na jego terenie. Spółka powierzyła więc parkowanie aut pracownikom, którzy zostawiali je w pobliżu swoich miejsc zamieszkania.

W umowach firma zabroniła pracownikom wykorzystywania pojazdów do jazd prywatnych. Zobowiązała ich też do prowadzenia ewidencji przebiegu. Z zasad jej prowadzenia przeszkolił ich doradca podatkowy. Zastrzeżono, że jeśli pracownik złamie zakaz, zostanie obciążony kwotą VAT, którego odliczenia odmówi spółce urząd skarbowy, odsetkami od zaległości podatkowej i wydatkami na pomoc doradców podatkowych.


Pozostało jeszcze 43% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane