Można odliczyć cały VAT przy nabyciu i eksploatacji pojazdów, nawet gdy po godzinach pracy nie trafiają one na firmowy parking – potwierdził po raz kolejny NSA.
Spór o prawo do odliczenia całego VAT zawartego w cenie aut i wydatkach eksploatacyjnych toczyła z fiskusem spółka sprzedająca sadzeniaki ziemniaków. Jej pracownicy stale przemieszczali się na pola upraw i do klientów. Jeździli po całym kraju. Do dyspozycji mieli pięć pojazdów zgłoszonych przez spółkę do urzędu skarbowego na druku VAT-26 jako samochody przeznaczone wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej.
Problem wynikał z tego, że po godzinach pracy i w weekendy pojazdy musiały być parkowane poza siedzibą firmy. Biuro znajdowało się bowiem w wynajętym budynku, a jego właściciel nie godził się na pozostawianie pojazdów na jego terenie. Spółka powierzyła więc parkowanie aut pracownikom, którzy zostawiali je w pobliżu swoich miejsc zamieszkania.
W umowach firma zabroniła pracownikom wykorzystywania pojazdów do jazd prywatnych. Zobowiązała ich też do prowadzenia ewidencji przebiegu. Z zasad jej prowadzenia przeszkolił ich doradca podatkowy. Zastrzeżono, że jeśli pracownik złamie zakaz, zostanie obciążony kwotą VAT, którego odliczenia odmówi spółce urząd skarbowy, odsetkami od zaległości podatkowej i wydatkami na pomoc doradców podatkowych.
Firma zaczęła też co miesiąc porównywać ewidencje prowadzone przez pracowników z ich kartami podróży służbowych.
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uznał, że działania podjęte przez spółkę nie są wystarczające, bo nie wykluczają w stu procentach, że pracownik nie użyje auta dla celów prywatnych. Stwierdził więc, że firma powinna odliczać tylko połowę VAT, tak jakby pojazdy były wykorzystywane do celów mieszanych.
Nie zgodził się z tym WSA w Poznaniu. Uznał, że opisane przez firmę działania dają gwarancję wykorzystywania samochodów wyłącznie do działalności gospodarczej. Zarzucił też fiskusowi, że kwestionuje odliczenie, ale nie wskazuje, co jeszcze można byłoby zrobić.
Również NSA uznał, że działania spółki są wystarczające i że wolno jej odliczyć cały VAT. Podobnie orzekł w wyrokach z 21 lutego 2017 r. (sygn. akt I FSK 1200/15 i I FSK 1201/15) i z 22 marca 2017 r. (sygn. akt I FSK 1180/15).
ORZECZNICTWO
Wyrok NSA z 23 czerwca 2017 r., sygn. akt I FSK 2151/15. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia