statystyki

Podatek musi zapłacić ten, kto wystawił fakturę

autor: Patrycja Dudek28.06.2017, 17:00; Aktualizacja: 30.06.2017, 06:59
Problemy z fiskusem miał elektryk prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Przysporzył mu ich jego brat, który handlował pustymi fakturami.

Problemy z fiskusem miał elektryk prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Przysporzył mu ich jego brat, który handlował pustymi fakturami.źródło: ShutterStock

Wystawcą nie jest ten, kogo danymi się posłużono, lecz ten, kto wprowadził dokument do obrotu – orzekł NSA

Problemy z fiskusem miał elektryk prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Przysporzył mu ich jego brat, który handlował pustymi fakturami. Wystawiał je na firmę elektryka, podrabiając jego podpis. Przystawiał oryginalną pieczątkę, bo miał do niej łatwy dostęp – rodzeństwo mieszkało pod jednym dachem.

Puste faktury od brata kupował jeden z kontrahentów elektryka – spółka z o.o. Przelewała ona wynagrodzenie za rzekome usługi na konto bankowe brata, które ten podawał na fakturach. Jeszcze tego samego dnia brat zwracał pieniądze na rachunek prezesa spółki. Proceder kwitł w najlepsze. Gdy sprawa wyszyła na jaw, VAT z pustych faktur przekraczał już 270 tys. zł.

Oszustwo ujawniła kontrola krzyżowa. Wykazała ona, że spółka z o.o. ewidencjonowała faktury, a firma elektryka tego nie zrobiła.

Efekt oszustwa był taki, że brat przedsiębiorcy został skazany wyrokiem karnym za wystawianie faktur na podrobione dane, a elektryk miał problemy z fiskusem.

Fiskus chce VAT

Organy podatkowe zażądały bowiem od elektryka zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę. Sięgnęły po art. 108 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z nim, gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest zobowiązana do jego zapłaty. Słowem, każdy wystawca dokumentu musi uregulować VAT.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • az(2017-07-01 15:40) Zgłoś naruszenie 10

    Wreszcie jakiś normalny sprawiedliwy wyrok.

    Odpowiedz
  • I FSK 1872/15(2017-06-29 08:52) Zgłoś naruszenie 00

    sygn. akt I FSK 1872/15 – ad fundacja – Mimo tego organy podatkowe i WSA w Warszawie uznały, że podatek będzie musiała uregulować fundacja??? NIEPRAWDA NSA zgodził się ze stanowiskiem organów podatkowych ! Czytajcie proszę wyroki przed ich zreferowaniem, bo piszecie nieprawdę. A nawet jeśli ich nie czytacie to na samą logikę -jak organ podatkowy mógł nakazać nieistniejącej fundacji zapłacić jakikolwiek podatek. PS. To bardzo ważny wyrok choć do stosowania z ostrożnością (stanowi i stanowić będzie uzasadniony ze względu na stan faktyczny wyjątek)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane