Podatek od przedwczesnej wypłaty z programu emerytalnego

autor: Łukasz Zalewski26.06.2017, 19:00
Organ nie zgodził się też z podatnikiem, że wypłacone mu w 2011 r. pieniądze są zwolnione z daniny.

Organ nie zgodził się też z podatnikiem, że wypłacone mu w 2011 r. pieniądze są zwolnione z daniny.źródło: ShutterStock

Pieniądze z zagranicznego programu emerytalnego, otrzymane przez podatnika przed osiągnięciem przez niego wieku emerytalnego, nie są zwolnione z podatku w Polsce – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła podatnika będącego pracownikiem i równocześnie prezesem spółki z o.o. Jej udziałowcem jest firma ze Szwajcarii (spółka matka), która wdrożyła pracowniczy program emerytalny. Objął on osoby pełniące kierownicze funkcje w spółkach należących do koncernu. Prezesowi polskiej spółki program gwarantował dodatkowe świadczenia po przejściu na emeryturę.

Zgromadzone środki miały zostać wypłacone dopiero po przejściu na emeryturę lub po osiągnięciu przez uczestnika wieku emerytalnego. Jednak w 2011 r. szwajcarska spółka zmieniła regulamin i firmę zajmującą się obsługą programu. Wskutek tego prezes polskiej spółki – mimo że nie osiągnął jeszcze wieku emerytalnego – otrzymał środki z programu na swój rachunek bankowy.

Jego spór z fiskusem dotyczył opodatkowania w Polsce zarówno składek przekazywanych na program emerytalny, jak i wypłaconych w 2011 r. pieniędzy.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane