Fiskus rezygnuje z pomysłu podatków sektorowych. Biznes może odetchnąć

autor: Patrycja Otto26.06.2017, 07:49; Aktualizacja: 26.06.2017, 09:43
pieniądze, kasa, banknot

Przedstawiciele organizacji przedsiębiorców pozytywnie oceniają deklaracje MF.źródło: ShutterStock

Nie będzie nowych podatków sektorowych, a działającego podatku bankowego nie będziemy zaostrzać – deklaruje Ministerstwo Finansów.

O tym, że resort finansów nie zamierza obciążać dodatkowymi podatkami konkretnych branż, mówi wiceminister Wiesław Janczyk, który w MF odpowiada m.in. za podatki sektorowe.

– Jest wiele środowisk, które podpowiadają różne nowe daniny, ale Prawo i Sprawiedliwość deklarowało od początku, że nie zamierza podnosić podatków i chce dać przedsiębiorcom możliwie duży komfort działania. My wymagamy jedynie uczciwości w płaceniu danin w ramach już funkcjonującego systemu. I wprowadziliśmy wiele zmian, które dają już korzystne rezultaty – powiedział Janczyk w rozmowie z DGP.

Taka deklaracja to nowość. Co prawda do tej pory resort nie mówił wprost, że zamierza wprowadzać – poza podatkiem bankowym – inne podatki sektorowe, ale nakładanie na wybrane sektory gospodarki dodatkowych obciążeń to pomysł z programu wyborczego rządzącego PiS, przeniesiony z gospodarki węgierskiej. Idąc po władzę PiS zapowiadał wprowadzenie dwóch takich podatków: od instytucji finansowych i od sprzedaży detalicznej. Miało to pomóc w finansowaniu sztandarowego programu, jakim jest „Rodzina 500 plus”. Węgry sięgały po podatki sektorowe kilkukrotnie; był to jeden z głównych instrumentów w walce z kryzysem finansów publicznych. Specjalne daniny płacą banki i firmy ubezpieczeniowe, handel (jako procent od obrotu), Węgrzy stosowali również ekstrapodatki dla firm telekomunikacyjnych i przedsiębiorstw energetycznych (w obu przypadkach sektory silnie zależne od kapitału zagranicznego).


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane