statystyki

Fiskus rezygnuje z pomysłu podatków sektorowych. Biznes może odetchnąć

autor: Patrycja Otto26.06.2017, 07:49; Aktualizacja: 26.06.2017, 09:43
pieniądze, kasa, banknot

Przedstawiciele organizacji przedsiębiorców pozytywnie oceniają deklaracje MF.źródło: ShutterStock

Nie będzie nowych podatków sektorowych, a działającego podatku bankowego nie będziemy zaostrzać – deklaruje Ministerstwo Finansów.

O tym, że resort finansów nie zamierza obciążać dodatkowymi podatkami konkretnych branż, mówi wiceminister Wiesław Janczyk, który w MF odpowiada m.in. za podatki sektorowe.

– Jest wiele środowisk, które podpowiadają różne nowe daniny, ale Prawo i Sprawiedliwość deklarowało od początku, że nie zamierza podnosić podatków i chce dać przedsiębiorcom możliwie duży komfort działania. My wymagamy jedynie uczciwości w płaceniu danin w ramach już funkcjonującego systemu. I wprowadziliśmy wiele zmian, które dają już korzystne rezultaty – powiedział Janczyk w rozmowie z DGP.

Taka deklaracja to nowość. Co prawda do tej pory resort nie mówił wprost, że zamierza wprowadzać – poza podatkiem bankowym – inne podatki sektorowe, ale nakładanie na wybrane sektory gospodarki dodatkowych obciążeń to pomysł z programu wyborczego rządzącego PiS, przeniesiony z gospodarki węgierskiej. Idąc po władzę PiS zapowiadał wprowadzenie dwóch takich podatków: od instytucji finansowych i od sprzedaży detalicznej. Miało to pomóc w finansowaniu sztandarowego programu, jakim jest „Rodzina 500 plus”. Węgry sięgały po podatki sektorowe kilkukrotnie; był to jeden z głównych instrumentów w walce z kryzysem finansów publicznych. Specjalne daniny płacą banki i firmy ubezpieczeniowe, handel (jako procent od obrotu), Węgrzy stosowali również ekstrapodatki dla firm telekomunikacyjnych i przedsiębiorstw energetycznych (w obu przypadkach sektory silnie zależne od kapitału zagranicznego).


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane