statystyki

Żona nie traci ulgi, gdy przekaże pieniądze na dom męża

autor: Łukasz Zalewski26.06.2017, 17:00
mieszkanie

Kobieta uważała, że nie zapłaci PIT od dochodu ze sprzedaży mieszkania, mimo iż pieniądze poszły na spłatę kredytu na dom wchodzący do majątku odrębnego jej męża.źródło: ShutterStock

Podatniczka może skorzystać z ulgi mieszkaniowej w PIT, jeśli w ciągu dwóch lat przeznaczy dochód ze sprzedaży wspólnego mieszkania na spłatę kredytu na nieruchomość należącą tylko do jej małżonka – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła kobiety, która wraz z mężem zaciągnęła kredyt na budowę domu. Miał on stanąć na działce, którą mąż odziedziczył po matce. Działka weszła do jego majątku odrębnego.

Trzy lata później małżonkowie sprzedali wspólne mieszkanie, a pieniądze ze sprzedaży przeznaczyli na spłatę części kredytu. Dopiero później rozszerzyli majątkową wspólność małżeńską, obejmując nią zarówno działkę, jak i dom.

Kobieta uważała, że nie zapłaci PIT od dochodu ze sprzedaży mieszkania, mimo iż pieniądze poszły na spłatę kredytu na dom wchodzący do majątku odrębnego jej męża. Podkreślała, że już od ślubu łączy ją z mężem wspólność majątkowa, razem z mężem zaciągnęli kredyt na budowę domu i wspólnie ją prowadzili. Razem też są zameldowani pod tym adresem i wspólnie spłacają zaciągnięty w banku kredyt.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane