statystyki

Ciemne strony walki z szarą strefą

autor: Tomasz Żółciak22.06.2017, 07:43; Aktualizacja: 22.06.2017, 09:59
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Z ustalonej w 62 postępowaniach kwoty 1 mld zł odzyskano 36 mlnźródło: ShutterStock

Nawet po udowodnieniu oszustw udaje się ściągnąć najwyżej kilka procent zaległych należności podatkowych. Postępowania ciągną się średnio po 464 dni. Na szczęście wyniki są coraz lepsze.

Od 12 do 24 proc. PKB – na tyle szacowana jest wielkość szarej strefy w Polsce. Wszystko zależy od tego, kto i jak ją definiuje. Najbardziej optymistyczne są firma audytorska EY Polska oraz Główny Urząd Statystyczny, które w ostatnich latach wskazywały na poziom 12–13 proc. Ale już według prof. Friedricha Schneidera z Uniwersytetu im. Johannesa Keplera w Linzu, Polska należy do krajów, w których udział szarej strefy w gospodarce jest wyższy od średniej dla państw Unii – ta w 2016 r. wynosiła 17,9 proc.; w Polsce – 23 proc.

Jak polska administracja radzi sobie z tym problemem? Na te pytania odpowiada najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli (NIK), do którego udało się dotrzeć DGP. Kontrolerzy pod lupę wzięli Ministerstwo Finansów oraz po cztery: urzędy kontroli skarbowej, izby i urzędy celne, zarówno za czasów poprzedniej koalicji PO–PSL, jak i obecnej ekipy PiS (od 1 stycznia 2015 r. do 30 czerwca 2016 r.). Najważniejsze wnioski z kontroli podzielić można na trzy obszary.

Mała skuteczność


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane