statystyki

Odliczyć można tylko wydatki związane z opodatkowanym przychodem

autor: Mariusz Szulc20.06.2017, 16:00
księgowa, podatki, księgowy, urzędnik

Kobieta otrzymała odszkodowanie, a wraz z nim także druk PIT-8C. Wynikało z niego, że opodatkowanym przychodem jest tylko kwota odsetek.źródło: ShutterStock

Podatnik nie potrąci całej premii, którą wypłacił prawnikowi, jeżeli wiąże się ona z odzyskaniem kwot zarówno zwolnionych z PIT, jak i objętych podatkiem – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Wyjaśnił, że w takiej sytuacji można odliczyć tylko tę część wydatku, która przypada proporcjonalnie na opodatkowany przychód.

Chodziło o kobietę, która starała się o unieważnienie decyzji o wywłaszczeniu, wydanej jeszcze w latach 70. ubiegłego stulecia. W postępowaniu administracyjnym i przed sądami obu instancji reprezentował ją pełnomocnik prawny. Kobieta umówiła się, że zapłaci mu premię za sukces (z ang. success fee). Miało to być 15 proc. uzyskanego odszkodowania netto.

Ostatecznie sądy przyznały kobiecie prawie 617 tys. zł odszkodowania oraz około 268 tys. zł z tytułu ustawowych odsetek. Była to rekompensata za szkodę spowodowaną decyzją, która została następnie uchylona.

Kobieta otrzymała odszkodowanie, a wraz z nim także druk PIT-8C. Wynikało z niego, że opodatkowanym przychodem jest tylko kwota odsetek.


Pozostało jeszcze 45% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane