statystyki

Opieka i wsad do szkolnego kotła bez VAT

autor: Patrycja Dudek12.06.2017, 19:00
kalkulator, tabela, podatki

Sędzia Artur Mudrecki zastrzegł, że nie chodzi o wszystkie opłaty, a jedynie o te, które są związane z realizacją zadań nakładanych na placówki edukacji przez odrębne ustawy (np. o systemie oświaty) i rozporządzenia oraz nie mają charakteru komercyjnego.źródło: ShutterStock

Gminy nie działają jak przedsiębiorcy, gdy pobierane przez nie opłaty nie mają charakteru komercyjnego, bo ich wysokość jest regulowana – orzekł NSA.

Sędzia Artur Mudrecki zastrzegł, że nie chodzi o wszystkie opłaty, a jedynie o te, które są związane z realizacją zadań nakładanych na placówki edukacji przez odrębne ustawy (np. o systemie oświaty) i rozporządzenia oraz nie mają charakteru komercyjnego.

Wątpliwości w tej sprawie mieli włodarze Poznania. We wnioskach o interpretacje miasto wyjaśniało, że rozlicza VAT łącznie ze wszystkimi miejskimi jednostkami budżetowymi, wśród których są szkoły i przedszkola. Pobierają one opłaty od rodziców za wyżywienie na stołówkach, wycieczki oraz opiekę nad przedszkolakami po godzinie 13.00. Miasto tłumaczyło, że szkoły i przedszkola nie mogą się uchylić od wykonywania tych zadań i nie tylko na nich nie zarabiają, lecz przeciwnie – tracą.

Szkoła traci, a nie zarabia

Pełnomocnik miasta wyjaśniał to na przykładzie opłaty za wyżywienie. – Dotyczy ona samego tylko wsadu do kotła. Nie wlicza się do niej wynagrodzenia pracowników, ani kosztów utrzymania stołówki. Wysokość opłat zależy jedynie od składników posiłku, a o tym, ile można pobierać za jedzenie decyduje rozporządzenie ministra edukacji – tłumaczył.

Dodał, że podobnie jest z wycieczkami i wyjściami np. do teatru, na pływalnię. Rodzice pokrywają jedynie cenę biletu. Natomiast do zadań szkoły należy organizowanie wypoczynku, aktywności i zaznajamianie uczniów z kulturą.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane