statystyki

Opieka i wsad do szkolnego kotła bez VAT

autor: Patrycja Dudek12.06.2017, 19:00
kalkulator, tabela, podatki

Sędzia Artur Mudrecki zastrzegł, że nie chodzi o wszystkie opłaty, a jedynie o te, które są związane z realizacją zadań nakładanych na placówki edukacji przez odrębne ustawy (np. o systemie oświaty) i rozporządzenia oraz nie mają charakteru komercyjnego.źródło: ShutterStock

Gminy nie działają jak przedsiębiorcy, gdy pobierane przez nie opłaty nie mają charakteru komercyjnego, bo ich wysokość jest regulowana – orzekł NSA.

Sędzia Artur Mudrecki zastrzegł, że nie chodzi o wszystkie opłaty, a jedynie o te, które są związane z realizacją zadań nakładanych na placówki edukacji przez odrębne ustawy (np. o systemie oświaty) i rozporządzenia oraz nie mają charakteru komercyjnego.

Wątpliwości w tej sprawie mieli włodarze Poznania. We wnioskach o interpretacje miasto wyjaśniało, że rozlicza VAT łącznie ze wszystkimi miejskimi jednostkami budżetowymi, wśród których są szkoły i przedszkola. Pobierają one opłaty od rodziców za wyżywienie na stołówkach, wycieczki oraz opiekę nad przedszkolakami po godzinie 13.00. Miasto tłumaczyło, że szkoły i przedszkola nie mogą się uchylić od wykonywania tych zadań i nie tylko na nich nie zarabiają, lecz przeciwnie – tracą.

Szkoła traci, a nie zarabia

Pełnomocnik miasta wyjaśniał to na przykładzie opłaty za wyżywienie. – Dotyczy ona samego tylko wsadu do kotła. Nie wlicza się do niej wynagrodzenia pracowników, ani kosztów utrzymania stołówki. Wysokość opłat zależy jedynie od składników posiłku, a o tym, ile można pobierać za jedzenie decyduje rozporządzenie ministra edukacji – tłumaczył.

Dodał, że podobnie jest z wycieczkami i wyjściami np. do teatru, na pływalnię. Rodzice pokrywają jedynie cenę biletu. Natomiast do zadań szkoły należy organizowanie wypoczynku, aktywności i zaznajamianie uczniów z kulturą.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane