statystyki

Poradnia rachunkowa z 6 marca 2017

06.03.2017, 09:23; Aktualizacja: 06.03.2017, 09:42
pieniądze

Czy zakład budżetowy musi złożyć zeznanie roczne CIT-8?źródło: ShutterStock

● Czy wszystkie darowizny trzeba wykazać w CIT-D

● Czy zakład budżetowy musi złożyć zeznanie roczne CIT-8

● Czy spółka przejmująca musi złożyć zeznanie

● Czy spółka musi składać CIT-TP

● Czy koszty na B+R można odliczać w trakcie roku

● Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej i nigdy nie skorzystało z żadnych zwolnień z CIT. Nie odliczało też w 2016 r. darowizn w rozumieniu ustawy o CIT i ich nie otrzymało. Otrzymało jednak inne darowizny. Czy powinno je wykazać w załączniku CIT-D do zeznania?

NIE. W załączniku do zeznania rocznego CIT-8 trzeba wykazać jedynie darowizny wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 18 ust. 1 pkt 1 i 7). Stanowisko takie zajął dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 3 czerwca 2016 r. (nr IBPB-1-2/4510-409/16/KP). Wyjaśnił w niej, że zgodnie z art. 18 ust. 1g ustawy o CIT podatnicy korzystający z odliczenia darowizn wymienionych w ust. 1 pkt 1 i 7 oraz wynikających z innych ustaw muszą wykazać w zeznaniu rocznym CIT-8 kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności: jego nazwę, adres i numer identyfikacji podatkowej lub numer uzyskany w innym niż Polska państwie członkowskim UE lub innym państwie EOG, w którym obdarowany ma siedzibę, służący dla celów podatkowych identyfikacji.

Obowiązki informacyjno-sprawozdawcze, czyli m.in. złożenie załącznika do zeznania podatkowego CIT-8, dotyczą jedynie podatników, którzy otrzymali darowizny, o których mowa w art. 18 ust. 1 pkt 1 i 7 ustawy o CIT oraz art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT, lub inne darowizny podlegające odliczeniu na podstawie innych ustaw. W załączniku CIT-D muszą wykazać kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego. Jeśli jednak stowarzyszenie nie otrzymało takich darowizn, to nie musi składać CIT-D. Nie ciążą na nim również inne obowiązki informacyjno-sprawozdawcze.

Podstawa prawna

Art. 18 ust. 1 pkt 1 i 7 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1888 ze zm.).

Art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.).

● Zakład budżetowy nie ma osobowości prawnej, ale jest zarejestrowanym podatnikiem CIT. Do końca 2016 r. rozliczał się odrębnie od miasta. Od 1 stycznia 2017 r. nastąpiła centralizacja rozliczeń VAT, co oznacza, że to miasto rozlicza VAT w jednej deklaracji z zakładem. Czy miasto musi składać zeznanie CIT?


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane