statystyki

Usługi zwolnione z VAT, ale odliczenie pełne

autor: Patrycja Dudek30.05.2017, 07:49; Aktualizacja: 30.05.2017, 08:55
podatek, księgowość, finanse

Usługi pomocnicze mogą stanowić nawet 90 proc. obrotu. O tym, czy transakcja ma charakter pomocniczy, decydują nie zyski, lecz koszty, które można jej przypisać – orzekł NSA.źródło: ShutterStock

Usługi pomocnicze mogą stanowić nawet 90 proc. obrotu. O tym, czy transakcja ma charakter pomocniczy, decydują nie zyski, lecz koszty, które można jej przypisać – orzekł NSA.

Spór dotyczył poręczeń finansowych, a konkretnie tego, czy spółka, która ich udzieliła, będzie musiała je uwzględnić przy wyliczaniu, w jakiej proporcji może odliczyć VAT. Zasadą jest bowiem, że odliczenie przysługuje tylko w takim zakresie, w jakim podatnik wykonuje czynności opodatkowane. Działalność zwolniona z VAT nie uprawnia do odliczenia podatku naliczonego.

Proporcji nie musi jednak wyliczać podatnik, który wykonuje pomocnicze transakcje finansowe (art. 90 ust. 6 ustawy o VAT). Nie wpływają one na zakres odliczenia podatku naliczonego. Nie do końca jednak wiadomo, kiedy transakcje finansowe są pomocnicze (kiedyś przepis mówił o czynnościach sporadycznych). Ustawodawca tego nie doprecyzował.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane