statystyki

Usługi zwolnione z VAT, ale odliczenie pełne

autor: Patrycja Dudek30.05.2017, 07:49; Aktualizacja: 30.05.2017, 08:55
podatek, księgowość, finanse

Usługi pomocnicze mogą stanowić nawet 90 proc. obrotu. O tym, czy transakcja ma charakter pomocniczy, decydują nie zyski, lecz koszty, które można jej przypisać – orzekł NSA.źródło: ShutterStock

Usługi pomocnicze mogą stanowić nawet 90 proc. obrotu. O tym, czy transakcja ma charakter pomocniczy, decydują nie zyski, lecz koszty, które można jej przypisać – orzekł NSA.

Spór dotyczył poręczeń finansowych, a konkretnie tego, czy spółka, która ich udzieliła, będzie musiała je uwzględnić przy wyliczaniu, w jakiej proporcji może odliczyć VAT. Zasadą jest bowiem, że odliczenie przysługuje tylko w takim zakresie, w jakim podatnik wykonuje czynności opodatkowane. Działalność zwolniona z VAT nie uprawnia do odliczenia podatku naliczonego.

Proporcji nie musi jednak wyliczać podatnik, który wykonuje pomocnicze transakcje finansowe (art. 90 ust. 6 ustawy o VAT). Nie wpływają one na zakres odliczenia podatku naliczonego. Nie do końca jednak wiadomo, kiedy transakcje finansowe są pomocnicze (kiedyś przepis mówił o czynnościach sporadycznych). Ustawodawca tego nie doprecyzował.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane