statystyki

Mały podatnik nie musi składać deklaracji w okresie zawieszenia działalności

autor: Łukasz Zalewski02.06.2017, 19:30
podpis, dokument, akt, prawo

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o VAT podatnicy są zobowiązani do składania deklaracji rozliczeniowych VAT. Deklaracje te należy składać za okresy miesięczne (art. 99 ust. 1 ustawy o VAT) lub w przypadku małych podatników, którzy wybrali metodę kasową, za okresy kwartalne (art. 99 ust. 1 ustawy o VAT).źródło: ShutterStock

PROBLEM: Podatnik zamierza zawiesić działalność gospodarczą. Ma jednak wątpliwości dotyczące składania deklaracji w okresie zawieszenia. Czy w obecnym stanie prawnym mały przedsiębiorca składający VAT-7K, a więc rozliczający VAT kwartalnie, ale nie metodą kasową, może w czasie zawieszenia działalności nie składać deklaracji podatkowych? – pyta przedsiębiorca.

● Izba Administracji Skarbowej w Katowicach odpowiedziała DGP

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują nowe wzory deklaracji dla podatku od towarów i usług oraz objaśnienia do deklaracji. Konieczność wprowadzenia nowych wzorów deklaracji wynika z faktu, że od 1 stycznia 2017 r. obowiązuje znowelizowany art. 99 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Wynika z niego, że od 1 stycznia 2017 r. została zlikwidowana możliwość rozliczeń za okresy kwartalne dla podatników (rozliczających się kwartalnie, ale metodą memoriałową w deklaracji VAT-7D), którzy nie mają statusu małego podatnika. W konsekwencji zniesione zostały również deklaracje VAT-7D. Zatem podatnik inny niż tzw. mały podatnik nie może w 2017 r. w ogóle rozliczać się kwartalnie i nie może składać deklaracji VAT-7K, które są dedykowane jedynie małemu podatnikowi rozliczającemu się metodą kasową.

Przechodząc do meritum, należy zaznaczyć, że zwolnieni z obowiązku składania deklaracji są podatnicy, którzy zawiesili działalność gospodarczą zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zwolnienie to dotyczy przedsiębiorców, którzy składają deklaracje za okresy miesięczne (VAT-7) lub kwartalne (VAT-7K).


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane