statystyki

Mały podatnik nie musi składać deklaracji w okresie zawieszenia działalności

autor: Łukasz Zalewski02.06.2017, 19:30
podpis, dokument, akt, prawo

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o VAT podatnicy są zobowiązani do składania deklaracji rozliczeniowych VAT. Deklaracje te należy składać za okresy miesięczne (art. 99 ust. 1 ustawy o VAT) lub w przypadku małych podatników, którzy wybrali metodę kasową, za okresy kwartalne (art. 99 ust. 1 ustawy o VAT).źródło: ShutterStock

PROBLEM: Podatnik zamierza zawiesić działalność gospodarczą. Ma jednak wątpliwości dotyczące składania deklaracji w okresie zawieszenia. Czy w obecnym stanie prawnym mały przedsiębiorca składający VAT-7K, a więc rozliczający VAT kwartalnie, ale nie metodą kasową, może w czasie zawieszenia działalności nie składać deklaracji podatkowych? – pyta przedsiębiorca.

● Izba Administracji Skarbowej w Katowicach odpowiedziała DGP

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują nowe wzory deklaracji dla podatku od towarów i usług oraz objaśnienia do deklaracji. Konieczność wprowadzenia nowych wzorów deklaracji wynika z faktu, że od 1 stycznia 2017 r. obowiązuje znowelizowany art. 99 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Wynika z niego, że od 1 stycznia 2017 r. została zlikwidowana możliwość rozliczeń za okresy kwartalne dla podatników (rozliczających się kwartalnie, ale metodą memoriałową w deklaracji VAT-7D), którzy nie mają statusu małego podatnika. W konsekwencji zniesione zostały również deklaracje VAT-7D. Zatem podatnik inny niż tzw. mały podatnik nie może w 2017 r. w ogóle rozliczać się kwartalnie i nie może składać deklaracji VAT-7K, które są dedykowane jedynie małemu podatnikowi rozliczającemu się metodą kasową.

Przechodząc do meritum, należy zaznaczyć, że zwolnieni z obowiązku składania deklaracji są podatnicy, którzy zawiesili działalność gospodarczą zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zwolnienie to dotyczy przedsiębiorców, którzy składają deklaracje za okresy miesięczne (VAT-7) lub kwartalne (VAT-7K).


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane