statystyki

Sprzedałeś nieruchomość - 2 maja mija termin na złożenie PIT-39 i zapłatę podatku

autor: Patrycja Dudek24.04.2017, 09:18; Aktualizacja: 24.04.2017, 09:43
Sprzedaż nieruchomości - PIT - 39

Sprzedaż nieruchomości - PIT - 39źródło: ShutterStock

PIT-39 muszą złożyć nie tylko sprzedający nieruchomość, lecz także ci, którzy dokonali zamiany.

Osoby prywatne, które w 2016 r. odpłatnie zbyły nieruchomości nabyte w latach 2011–2016, muszą pamiętać, aby poinformować o tym fiskusa na formularzu PIT-39. Nie składają go ci, którzy zbyli nieruchomości w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oraz ci, którzy zbyli prywatnie nieruchomości nabyte przed 2011 r. Termin na złożenie formularza upływa 2 maja 2017 r. (ze względu na to, że 30 kwietnia wypada w tym roku w niedzielę). Do tej daty trzeba też uregulować 19-proc. podatek od dochodu ze zbycia nieruchomości, chyba że zadeklaruje się przeznaczenie całego przychodu z jej zbycia na własne cele mieszkaniowe (ulga mieszkaniowa). Na to przewidziano dwa lata, liczone od końca roku, w którym nieruchomość została sprzedana. Dla nieruchomości sprzedanych w 2016 r. termin ten kończy się 1 stycznia 2019 r. Podatnicy, którzy nie zrealizują w tym czasie zadeklarowanego celu mieszkaniowego, będą musieli zapłacić zaległy podatek wraz z odsetkami liczonymi od 3 maja 2017 r.

Ryzyko zapłaty jest duże, bo choć realizacja celu mieszkaniowego wydaje się prosta w teorii, to w praktyce już taka nie jest. Na podatników czyhają bowiem liczne pułapki, z których często nie zdają sobie sprawy. Wielu nie wie np. o tym, że przychód ze sprzedaży nieruchomości jest uznawany za wydatek na cel mieszkaniowy dopiero z chwilą podpisania aktu notarialnego. Myślą, że wystarczy podpisać umowę deweloperską i w ciągu dwóch lat od sprzedaży wpłacić pieniądze na konto dewelopera. Podatnicy popełniają też inne błędy – wykańczają mieszkania przed podpisaniem aktu notarialnego; sprzedają własne mieszkania i spłacają kredyty zaciągnięte na realizację celu mieszkaniowego przez rodziców, gdy ci darują im nieruchomość obciążoną hipoteką; kupują działki, których później nie mogą zabudować, albo nieruchomości niemieszkalne po to, aby je zaadaptować. Zdarza się również i tak, że sprzedają nieruchomość i wydają przychód ze sprzedaży na spłatę kredytu, który pod nią zaciągnęli.

Niestety żaden z tych wydatków nie jest uznawany za wydatek poniesiony na realizację celu mieszkaniowego, a tym samym pozbawia podatników ulgi w PIT. Trzeba pamiętać o tym, że po upływie terminu na realizację celu mieszkaniowego organy podatkowe szczegółowo analizują, czy podatnik spełnił warunki do zwolnienia. Starannie weryfikują też, czy podane ceny są rynkowe, czy poniesienie wydatku było faktycznie niezbędne do odpłatnego zbycia, a także czy podatnik nie ujął w kosztach uzyskania przychodu wydatków, których ująć nie powinien.

WAŻNE


Pozostało 93% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane