statystyki

Kontrolujący muszą badać, co można palić bez przetworzenia

autor: Patrycja Dudek03.04.2017, 08:02; Aktualizacja: 03.04.2017, 09:05
Praca, rynek pracy, człowiek, kontrola

Dyrektor Izby Celnej w Olsztynie stwierdził, że nie jest w stanie wykonać tych zaleceń, bo jak miałby zbadać próbkę melasy sprzed kilku lat?źródło: ShutterStock

Fiskus nie może bazować wyłącznie na komentarzach zamieszczanych w internecie i na tej podstawie twierdzić, że melasa służy do palenia – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła Tunezyjczyka, który sprzedawał za pośrednictwem internetu melasę oraz papierosy ziołowe o różnych smakach. Sprowadzał towar z Wielkiej Brytanii, gdzie produkty te były oferowane jako medykamenty służące do rzucania palenia.

Urząd celny uznał, że są one objęte podatkiem akcyzowym. Wcześniej zwrócił się do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych i ustalił, że produkty te nie zostały zarejestrowane w Polsce jako wyroby medyczne.

Co do papierosów było jasne, że służą do palenia. Przy melasie były wątpliwości, czy można ją palić bez przetworzenia przemysłowego. Fiskus przejrzał jednak opinie klientów zamieszczone na stronie internetowej sprzedawcy. Kupujący pisali, że produkt świetnie się pali i że jest wysokiej jakości. Naczelnik urzędu celnego stwierdził więc, że zarówno melasa, jak i papierosy ziołowe nie są wykorzystywane w celach wyłącznie medycznych. Powinny być zatem objęte akcyzą, zgodnie z art. 98 ust. 8 w zw. z ust. 5 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane