statystyki

Ujawnianie danych o CIT: Resort finansów opublikuje dochody i wysokość podatku największych podatników

autor: Mariusz Szulc, Agnieszka Pokojska03.04.2017, 09:38; Aktualizacja: 03.04.2017, 09:58
pieniądze

Ujawnianie danych o podatnikach CIT. Czy Polska ma być w czołówce zmian?źródło: ShutterStock

Pomysł resortu finansów, by upubliczniać informacje o daninach płaconych przez wielkie firmy, podzielił ekspertów. Jedni są za tym, by jawność dotyczyła wszystkich, inni ostrzegają, że może to zahamować inwestycje.

Resort finansów pracuje nad nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która umożliwi opublikowanie informacji wynikających z zeznań największych płatników CIT w Polsce, np. przychodów, kosztów ich uzyskania, dochodu, podstawy opodatkowania i należnego podatku, a także danych identyfikacyjnych podatnika wraz ze wskazaniem roku podatkowego, za który informacja jest publikowana. Minister finansów będzie też mógł wskazywać wysokość efektywnej stopy podatkowej danego podatnika, obliczonej jako procentowy udział kwoty podatku należnego w zysku brutto wykazanym w sprawozdaniu finansowym za ten sam rok podatkowy.

Tym samym Polska może znaleźć się w czołówce krajów, które decydują się na jawność podatkowych rozliczeń. Dołączy w ten sposób do krajów nordyckich w których panuje przekonanie, że publiczna wiedza o wysokości zapłaconych podatków jest dobrym elementem walki z szarą strefą. Najdalej poszła w tym kierunku Norwegia gdzie można łatwo poznać (wystarczy internet i znajomość NIP sprawdzanego podmiotu) takie informacje w zakresie zarówno PIT i CIT. Podobne informacje na żądanie udostępnia m.in. Szwecja. Na upublicznianie rozliczeń CIT największych firm zdecydowała się też Australia.

Unijne pomysły

Pomysł nie jest nowy, a dyskusja na temat przejrzystości rozliczeń podatkowych, zwłaszcza przedsiębiorstw globalnych, trwa od wielu lat. Kwestia ta jest dyskutowana m.in. w ramach prac Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) i państw G20 nad projektem Base Erosion and Profit Shifting – inicjatywy BEPS.

Chodzi o wprowadzenie obowiązku raportowania „kraj po kraju” (country-by-country reporting) danych podatkowych dużych przedsiębiorstw międzynarodowych (o rocznych przychodach przekraczających 750 mln euro).


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane