statystyki

VAT od posiłków nie zawsze do odliczenia

autor: Agnieszka Pokojska28.03.2017, 16:00
food truck

Posiłki zaspokajają prywatne potrzeby pracownikówźródło: ShutterStock

Pracodawca nie może odliczyć podatku zapłaconego w cenie obiadów zapewnianych pracownikom podczas normalnego dnia pracy – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Dodał, że byłoby inaczej, gdyby posiłki serwowano podczas narad, szkoleń, spotkań służbowych lub w okresie wzmożonej pracy.

Z pytaniem wystąpiła spółka, która prowadzi zmianową działalność produkcyjną i kupuje pracownikom gotowe dania oraz posiłki od zewnętrznego podmiotu. Usługa realizowana jest za pośrednictwem lunchbusa, który podjeżdża według ustalonego harmonogramu, a kierowca wydaje jedzenie uprawnionym pracownikom, skanując ich przepustki.

Spółka chciała odliczyć VAT zapłacony w cenie posiłków. Podkreślała, że wydatek ten ma związek z czynnościami opodatkowanymi, wpływa bowiem na wzrost efektywności pracowników pracujących zmianowo. Jednocześnie była zdania, że nie musi naliczać podatku przy wydawaniu posiłków.

Powoływała się na wydane już interpretacje indywidualne: z 24 czerwca 2014 r. (nr IPPP1/443-572/14-2/MP), z 25 stycznia 2016 r. (nr IPPP1/4512-1156/15-2/KR) i z 11 kwietnia 2016 r. (nr ILPP2/4512-1-60/16-4/MR). Przykładowo w jednej z nich fiskus zwrócił uwagę, że artykuły spożywcze i posiłki mają na celu zwiększenie wydajności/efektywności pracowników i zwiększenie przychodu spółki. Natomiast ich zużycie jest związane z prowadzoną działalnością, przez co nie chodzi tu o cele osobiste pracowników.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane