statystyki

VAT od posiłków nie zawsze do odliczenia

autor: Agnieszka Pokojska28.03.2017, 16:00
food truck

Posiłki zaspokajają prywatne potrzeby pracownikówźródło: ShutterStock

Pracodawca nie może odliczyć podatku zapłaconego w cenie obiadów zapewnianych pracownikom podczas normalnego dnia pracy – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Dodał, że byłoby inaczej, gdyby posiłki serwowano podczas narad, szkoleń, spotkań służbowych lub w okresie wzmożonej pracy.

Z pytaniem wystąpiła spółka, która prowadzi zmianową działalność produkcyjną i kupuje pracownikom gotowe dania oraz posiłki od zewnętrznego podmiotu. Usługa realizowana jest za pośrednictwem lunchbusa, który podjeżdża według ustalonego harmonogramu, a kierowca wydaje jedzenie uprawnionym pracownikom, skanując ich przepustki.

Spółka chciała odliczyć VAT zapłacony w cenie posiłków. Podkreślała, że wydatek ten ma związek z czynnościami opodatkowanymi, wpływa bowiem na wzrost efektywności pracowników pracujących zmianowo. Jednocześnie była zdania, że nie musi naliczać podatku przy wydawaniu posiłków.

Powoływała się na wydane już interpretacje indywidualne: z 24 czerwca 2014 r. (nr IPPP1/443-572/14-2/MP), z 25 stycznia 2016 r. (nr IPPP1/4512-1156/15-2/KR) i z 11 kwietnia 2016 r. (nr ILPP2/4512-1-60/16-4/MR). Przykładowo w jednej z nich fiskus zwrócił uwagę, że artykuły spożywcze i posiłki mają na celu zwiększenie wydajności/efektywności pracowników i zwiększenie przychodu spółki. Natomiast ich zużycie jest związane z prowadzoną działalnością, przez co nie chodzi tu o cele osobiste pracowników.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane