Fiskus nie sprzyja aktywizacji osób starszych

autor: Mariusz Szulc23.03.2017, 19:00
Gmina uważała, że opłaty wnoszone przez seniorów za uczestnictwo w zajęciach będą wolne od podatku zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 22 lit. a ustawy o VAT.

Gmina uważała, że opłaty wnoszone przez seniorów za uczestnictwo w zajęciach będą wolne od podatku zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 22 lit. a ustawy o VAT.źródło: ShutterStock

Zajęcia organizowane przez gminny ośrodek pomocy społecznej dla każdego zainteresowanego emeryta nie są usługą pomocy społecznej i nie korzystają ze zwolnienia z VAT. Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu. Chodziło o dolnośląską gminę, prowadzącą ośrodek pomocy społecznej. Jedną z jego komórek był Uniwersytet Trzeciego Wieku współpracujący z Wałbrzyską Wyższą Szkołą Zarządzania i Przedsiębiorczości.

Zajmował się przede wszystkim edukacją seniorów i ich aktywizacją „psychospołeczną”. Nie posiadał jednak akredytacji w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Przepisy nie zobowiązywały też gminy do organizacji jakichkolwiek zajęć na UTW. Poza tym nie korzystali z nich tylko beneficjenci pomocy społecznej, lecz każda osoba w wieku emerytalnym, która podpisała stosowną deklarację i opłaciła czesne.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • A(2017-03-25 16:56) Zgłoś naruszenie 20

    Jaki FISKUS? Kolejna hipokryzja w tym kraju, ażeby rządy, które okradają starsze osoby z wypracowanych środków nazywać mitycznym FISKUSEM, A może by w końcu tak zacząć nazywać rzeczy po imieniu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane