Krwiodawcom przysługuje ulga podatkowa

autor: Agnieszka Pokojska21.03.2017, 18:00
Krwiodawcy, którzy nie pobrali jeszcze zaświadczenia z regionalnego centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa o ilości oddanej krwi i jej składników, nadal mogą to zrobić.

Krwiodawcy, którzy nie pobrali jeszcze zaświadczenia z regionalnego centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa o ilości oddanej krwi i jej składników, nadal mogą to zrobić.źródło: ShutterStock

Co roku honorowo krew oddaje ok. 600 tys. osób. Z preferencji podatkowej korzysta niewielu.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że każdego roku ulgę na krew rozlicza zaledwie ok. 100 tys. podatników. Z preferencji mogą korzystać osoby opłacające ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jak i te, które rozliczają się według skali podatkowej. Pierwsze odliczają ulgę od przychodu, drugie od dochodu.

Ulgę oblicza się, mnożąc ilość (wyrażoną w litrach) oddanej nieodpłatnie krwi lub jej składników przez kwotę 130 zł (tj. kwotę ustawowej rekompensaty).

Krwiodawcy, którzy nie pobrali jeszcze zaświadczenia z regionalnego centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa o ilości oddanej krwi i jej składników, nadal mogą to zrobić. Dokument ten, mimo że nie jest dołączany do zeznania, stanowi podstawę do dokonania odliczeń. Trzeba będzie go przedstawić w razie kontroli fiskusa.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • krwiodawca(2017-03-21 19:41) Zgłoś naruszenie 50

    Nie są to "kokosy" ale warto z tego odliczenia skorzystać! Ostatecznie coś od Państwa nam się należy za darowanie "cząstki siebie" chorym lub potrzebującym!

    Odpowiedz
  • golll(2017-03-21 21:49) Zgłoś naruszenie 20

    Ile więc może wynieść maksymalny ekwiwalent za krew? Mężczyźni za oddaną krew będą mogli w zeznaniu PIT odliczyć od dochodu 351 zł (możliwość 6 donacji rocznie po 450 ml; 2,7 litra x 130 zł = 351 zł), a kobiety 234 zł (możliwość 4 donacji rocznie po 450 ml; 1,8 litra x 130 zł = 234 zł). W przypadku osocza, gdzie w trakcie roku można go oddać nawet 15 litrów, odliczenie może nawet wynieść 2550 zł. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ za ratowanie komuś życia jałmużna a za seks i rozmnażanie się tj. przyjemność 500+ co miesiąc od spłodzenia jednego dziecka

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane