statystyki

KAS: To będzie rewolucja także dla urzędników skarbowych. Jedni zyskają, inni stracą pracę

autor: Mariusz Szulc01.03.2017, 07:12; Aktualizacja: 01.03.2017, 11:39
grupa osób, urzędnicy

Osoby, które odejdą z KAS z uwagi na uprawnienia emerytalne bądź rentowe, dostaną tylko jedną odprawę (emerytalno-rentową), a nie dwie.źródło: ShutterStock

Utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej oznacza fundamentalne zmiany dla 62 tys. osób zatrudnionych w administracji podatkowej, celnej i skarbowej.

Do końca maja 2017 r. wszyscy oni powinni się spodziewać propozycji nowych warunków pracy/służby. Jeśli ktoś ich nie dostanie albo w ciągu 14 dni odmówi ich przyjęcia, to z końcem sierpnia br. straci etat lub wygaśnie jego stosunek służbowy.

Początkowo mówiło się, że czeka to co dziesiątą osobę. Teraz szacunki bliższe są 5 proc. zatrudnionych.

Ministerstwo Finansów od początku zastrzegało, że chodzi przede wszystkim o osoby, które nabyły uprawnienia emerytalne. Szacunki w tym zakresie są jednak rozbieżne. Dr Andrzej Halicki opiniujący ustawę w Monitorze Prawa Celnego i Podatkowego (dokument dołączony do ustawy) mówił o 2211 urzędnikach z uprawnieniami emerytalnymi (według stanu na 1 stycznia 2017 r.). Wiceminister Marian Banaś podawał natomiast w listopadzie 2016 r., że mogłoby to być 5 tys. osób. Zarazem jednak podkreślał, że resort będzie chciał zatrzymać część z nich.

Na pracę w KAS nie mają co liczyć pracownicy i współpracownicy komunistycznej bezpieki. Każdy bowiem, kto urodził się przed 1 sierpnia 1972 r., będzie musiał złożyć oświadczenie, czy pracował lub służył w organach bezpieczeństwa PRL. Jeśli przyzna się do współpracy, to nie otrzyma propozycji przedłużenia pracy.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (16)

 • reforma dla misiewiczów Banasia(2017-03-01 07:27) Zgłoś naruszenie 343

  Niech za przeczytanie artykułu zapłaci wam Marian Banaś. On i jego koleżkowie najwięcej na tej reformie skorzystają, a zwykli ludzie bez układów stracą jak zwykle!

  Odpowiedz
 • podatnik(2017-03-01 09:38) Zgłoś naruszenie 302

  A ja uważam,że najlepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorców mogło by być prowadzenie księgowości przez Urząd Skarbowy.Przecież będą mieli wszystkie moje faktury,przelewy i inne dokumenty i samo wyliczenie podatku nie powinno sprawić im większego kłopotu.Co na to Ministerstwo Finansów?

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • misiewicze Banasia(2017-03-01 07:35) Zgłoś naruszenie 284

  Skorzystają misiewicze pana Ministra Banasia a stracą zwykli pracownicy.Kompetencje się nie liczą jedyne co jest ważne to mieć poparcie.

  Odpowiedz
 • Nadreprezentacja treści o KAS - Min. Banaś poleca?(2017-03-01 07:40) Zgłoś naruszenie 156

  A kogo to obchodzi, to raptem 0,00168831168 populacji Polski. Za to Minister Banaś będzie miał co przeżywać, że taki epokowy reformator z niego.

  Odpowiedz
 • zbulwersonay(2017-03-01 09:38) Zgłoś naruszenie 143

  Jedni zyskają, inni stracą pracę - łatwo powiedzieć, w tym kraju człowiek przestał się już liczyć, najlepiej wszystkich zwolnić i zatrudnić misiewiczów, miernych, wiernych, poddanych

  Odpowiedz
 • może warto posłuchac rad mądrzejszych?(2017-03-01 09:24) Zgłoś naruszenie 71

  Wszelkim reformatorom amatorom proponuję wziąć pod uwagę słowa osoby zarządzającej potężna organizacją trwająca już od 2000 lat. Tak oto wypowiedział się papież Benedykt XVI na temat reformowania organizacji "Strukturalne i personalne problemy przenikają się wzajemnie, więc pospiesznymi ingerencjami można więcej zniszczyć niż naprawić. Stąd też trzeba postępować powoli i roztropnie." Czyli dokładnie odwrotnie jak w przypadku reform robionych w Polsce.

  Odpowiedz
 • m.a.(2017-03-01 13:18) Zgłoś naruszenie 316

  Czy jest potrzeba utrzymywania tylu urzędników? Przecież to wszystko z naszych podatków. W prywatnych przedsiębiorstwach zwalniają kiedy mają ochotę i jakoś nie ma problemu. Każda firma oszczędza na pracownikach więc może Państwo też powinno w końcu to ogarnąć. Z resztą każdy z nas przyzna, że nie są tak obciążeni pracą jak niejeden z nas:-) Kto odwiedza urzędy to widzi jak robota tam wygląda.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • mała firma(2017-03-01 12:04) Zgłoś naruszenie 319

  Zwykli ludzie wyrobili sobie zdanie o skarbowce przez ostatnie lata.Mieliście ich w gdzieś,traktowali jak zwykłe owce do strzyżenia przy tym bezwzględni i pozbawieni empatii.Wszystko dla premii i by udowodnić co ja nie mogę. Więc pozdrowienia od prywaciarzy elyto,nikt za wami płakał nie będzie.A ci co zostali muszą zmienić podejście bo na nich też przyjdzie kryska jak na Matyska.Jak Kapica kazał by wam skakać to też byście skakali?pozdrowienia.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Reformowany(2017-03-06 14:37) Zgłoś naruszenie 00

  To co się dzieje to porażka, ruchy misiewiczow zaczęły się straszne każdy chce coś ugrac i udaje się imm. Liczyłem ze ta reforma coś zmieni ale jak zwykle zawiodłem. W Polsce jak zwykle najważniejsze są układy stare nie zostały rozbite a i doszły nowe gdzie oni poupychaja misiewiczow nie mam pojęcia. To jest jednak pocztatek jest jeszcze bałagan w legislacji mamy 230 ustaw i rozporządzeń do zmiany narazie może 10 zostało zmienionych i chyba nikt tym się nie przejmuje. Kolejna sprawa jak traktuje się ludzi pracujących w reformowanych instytucjach nie wiedzą oni czy otrzymają możliwość pracy dej czy nie. A przecież wszcy mamy jakieś zobowiązana, i teraz jak się czuje człowiek który nie wie czy będzie miał na kredyt na mieszkanie. Akt mianowania jedna z najpewnieszych form zatrudnienia można spuścił w kibla tak jak to właśnie zostało zrobione .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane