statystyki

Polska i unijna odpowiedź na FATCA

autor: Mariusz Szulc28.02.2017, 07:15; Aktualizacja: 28.02.2017, 09:01
Po wejściu w życie ustawy szef Krajowej Administracji Skarbowej będzie co roku (do końca września) automatycznie przekazywał za granicę dane dotyczące dochodów wpływających na rachunek bankowy

Po wejściu w życie ustawy szef Krajowej Administracji Skarbowej będzie co roku (do końca września) automatycznie przekazywał za granicę dane dotyczące dochodów wpływających na rachunek bankowyźródło: ShutterStock

Fiskus w 100 krajach dostanie informacje o tym, ile pieniędzy ich rezydenci trzymają na rachunkach w Polsce. W zamian wyśle podobne dane do naszego kraju.

Takie będą skutki wejścia w życie ustawy o wymianie informacji podatkowych. Wdraża ona do polskiego prawa unijną dyrektywę 2014/107/UE dotyczącą wymiany informacji. To odpowiedź krajów UE na ustawę FATCA, która zmusza europejskie instytucje finansowe do przekazywania Stanom Zjednoczonym informacji o rachunkach bankowych amerykańskich rezydentów.

Polska ustawa wdroży też standard dotyczący wymiany informacji opracowany przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (Common Reporting Standard, w skrócie CRS). Zaakceptowało go 101 krajów, w tym Polska.

W rozmowie z DGP sami urzędnicy OECD określali standard jako koniec tajemnicy bankowej („Tajemnica bankowa do lamusa”, DGP 142/2014).

Z art. 6 polskiej ustawy wynika, że tajemnica bankowa nie będzie miała znaczenia przy wymianie informacji finansowych pomiędzy krajami. Chronione będą tylko informacje niejawne.

W praktyce od czerwca


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane