statystyki

Polska i unijna odpowiedź na FATCA

autor: Mariusz Szulc28.02.2017, 07:15; Aktualizacja: 28.02.2017, 09:01
Po wejściu w życie ustawy szef Krajowej Administracji Skarbowej będzie co roku (do końca września) automatycznie przekazywał za granicę dane dotyczące dochodów wpływających na rachunek bankowy

Po wejściu w życie ustawy szef Krajowej Administracji Skarbowej będzie co roku (do końca września) automatycznie przekazywał za granicę dane dotyczące dochodów wpływających na rachunek bankowyźródło: ShutterStock

Fiskus w 100 krajach dostanie informacje o tym, ile pieniędzy ich rezydenci trzymają na rachunkach w Polsce. W zamian wyśle podobne dane do naszego kraju.

Takie będą skutki wejścia w życie ustawy o wymianie informacji podatkowych. Wdraża ona do polskiego prawa unijną dyrektywę 2014/107/UE dotyczącą wymiany informacji. To odpowiedź krajów UE na ustawę FATCA, która zmusza europejskie instytucje finansowe do przekazywania Stanom Zjednoczonym informacji o rachunkach bankowych amerykańskich rezydentów.

Polska ustawa wdroży też standard dotyczący wymiany informacji opracowany przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (Common Reporting Standard, w skrócie CRS). Zaakceptowało go 101 krajów, w tym Polska.

W rozmowie z DGP sami urzędnicy OECD określali standard jako koniec tajemnicy bankowej („Tajemnica bankowa do lamusa”, DGP 142/2014).

Z art. 6 polskiej ustawy wynika, że tajemnica bankowa nie będzie miała znaczenia przy wymianie informacji finansowych pomiędzy krajami. Chronione będą tylko informacje niejawne.

W praktyce od czerwca


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane