statystyki

Zmniejszają się wyłudzenia podatkowe

autor: Agnieszka Pokojska23.02.2017, 07:16; Aktualizacja: 23.02.2017, 07:35
podatki, firma, przedsiębiorca

Z jednej strony oczekuje się większej sprawności postępowań prowadzonych w przyjaznej dla podatników i przedsiębiorców atmosferze, z drugiej, zwiększenia wpływów do budżetu.źródło: ShutterStock

W ubiegłym roku luka podatkowa zmniejszyła się o ponad 2 mld zł – podał na wczorajszej konferencji Marian Banaś, szef Krajowej Administracji Skarbowej.

O 10 proc. spadła też liczba spraw podatkowych, celnych i dotyczących gier hazardowych, które trafiły do wojewódzkich sądów administracyjnych. Mówił o tym na konferencji w Ministerstwie Finansów prof. Artut Mudrecki, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wyjaśnił, że w 2015 r. było ich 33 tys., natomiast w 2016 r. zaledwie 30 tys. Zwiększyła się natomiast liczba spraw, które trafiły do NSA. – W 2015 r. skarg kasacyjnych wpłynęło 9,5 tys., natomiast w 2016 r. już 10,5 tys. – podał sędzia Mudrecki. Dodał też, że w ciągu ostatnich dwóch lat wojewódzkie sądy uwzględniły nieco ponad 21 proc. skarg (tj. przyznały rację podatnikowi). – W porównani z innymi administracjami jest to jeden z lepszych wyników. Dane te wskazują dobre merytoryczne przygotowanie urzędników pracujących w organach podatkowych – stwierdził sędzia.

Sędzia podkreślił też, że przed nową administracją stoją duże wyzwania. Z jednej strony oczekuje się większej sprawności postępowań prowadzonych w przyjaznej dla podatników i przedsiębiorców atmosferze, z drugiej, zwiększenia wpływów do budżetu.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane