statystyki

Zmniejszają się wyłudzenia podatkowe

autor: Agnieszka Pokojska23.02.2017, 07:16; Aktualizacja: 23.02.2017, 07:35
podatki, firma, przedsiębiorca

Z jednej strony oczekuje się większej sprawności postępowań prowadzonych w przyjaznej dla podatników i przedsiębiorców atmosferze, z drugiej, zwiększenia wpływów do budżetu.źródło: ShutterStock

W ubiegłym roku luka podatkowa zmniejszyła się o ponad 2 mld zł – podał na wczorajszej konferencji Marian Banaś, szef Krajowej Administracji Skarbowej.

O 10 proc. spadła też liczba spraw podatkowych, celnych i dotyczących gier hazardowych, które trafiły do wojewódzkich sądów administracyjnych. Mówił o tym na konferencji w Ministerstwie Finansów prof. Artut Mudrecki, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wyjaśnił, że w 2015 r. było ich 33 tys., natomiast w 2016 r. zaledwie 30 tys. Zwiększyła się natomiast liczba spraw, które trafiły do NSA. – W 2015 r. skarg kasacyjnych wpłynęło 9,5 tys., natomiast w 2016 r. już 10,5 tys. – podał sędzia Mudrecki. Dodał też, że w ciągu ostatnich dwóch lat wojewódzkie sądy uwzględniły nieco ponad 21 proc. skarg (tj. przyznały rację podatnikowi). – W porównani z innymi administracjami jest to jeden z lepszych wyników. Dane te wskazują dobre merytoryczne przygotowanie urzędników pracujących w organach podatkowych – stwierdził sędzia.

Sędzia podkreślił też, że przed nową administracją stoją duże wyzwania. Z jednej strony oczekuje się większej sprawności postępowań prowadzonych w przyjaznej dla podatników i przedsiębiorców atmosferze, z drugiej, zwiększenia wpływów do budżetu.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane