statystyki

Oregano i zioła prowansalskie z takim samym VAT

autor: Patrycja Dudek23.02.2017, 07:16; Aktualizacja: 23.02.2017, 07:33
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że wszystkie przyprawy, bez względu na to, czy są czyste czy zmieszane, powinny być objęte tą samą stawką podatku VAT. Nie wyjaśnił jednak, czy ma to być stawka 8 czy 23 proc.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że wszystkie przyprawy, bez względu na to, czy są czyste czy zmieszane, powinny być objęte tą samą stawką podatku VAT. Nie wyjaśnił jednak, czy ma to być stawka 8 czy 23 proc.źródło: ShutterStock

Pojedyncze przyprawy i mieszanki przypraw nie różnią się między sobą na tyle, aby inny miał być podatek od nich – orzekł WSA w Warszawie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że wszystkie przyprawy, bez względu na to, czy są czyste czy zmieszane, powinny być objęte tą samą stawką podatku VAT. Nie wyjaśnił jednak, czy ma to być stawka 8 czy 23 proc.

Sprawa dotyczyła firmy, która sprzedawała przyprawy i mieszanki przypraw. Spór toczył się o to, czy powinna naliczać od nich różny VAT. Tak wynikałoby z krajowych regulacji. Zgodnie bowiem z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) czyste przyprawy (t.j. cynamon, imbir, oregano, pieprz czarny) są objęte 23 proc. VAT, a mieszanki (np. piernikowa, zioła prowansalskie, pieprz cytrynowy) stawką 8 proc.

Firma uważała, że to absurd. Twierdziła, że każdy z oferowanych przez nią dodatków smakowo-zapachowych powinien być objęty tą samą 8-proc. stawką podatku. Przekonywała, że są to produkty podobne, które dla przeciętnego konsumenta pełnią tę samą funkcję – wzbogacają smak i zapach dania. Powoływała się na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE, z którego wynika, że VAT na produkty podobne powinien być taki sam.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie nie zgodził się z tym, że wszelkie przyprawy powinny być traktowane jak produkty podobne. Uważał, że mieszanki i pojedyncze przyprawy na tyle różnią się od siebie, że można je objąć różną stawką VAT.


Pozostało jeszcze 36% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane