statystyki

Drogi prawnik nie oznacza wyższych kosztów

autor: Jakub Pawłowski13.02.2017, 18:00
Dyrektor izby skarbowej stwierdził, że postulowana przez spółkę metoda kalkulacji kosztów jest zbyt arbitralna i pozostawia pole do nadużyć.

Dyrektor izby skarbowej stwierdził, że postulowana przez spółkę metoda kalkulacji kosztów jest zbyt arbitralna i pozostawia pole do nadużyć.źródło: ShutterStock

Cena, której życzy sobie kancelaria za reprezentowanie firmy przed sądem, nie może decydować o tym, w jakiej wysokości nieściągalna wierzytelność zostanie odliczona od przychodu – orzekł WSA w Warszawie.

Chodziło o spółkę, która miewała sporadyczne problemy z egzekwowaniem płatności od niektórych klientów. Gdy uznawała, że są one nieściągalne, a wynoszą mniej niż tysiąc złotych, rezygnowała z dochodzenia wierzytelności w sądzie. Uznawała bowiem, że koszty ewentualnego procesu i egzekucji byłyby równe lub wyższe od tego, co mogłaby odzyskać.

Chciała więc zaliczyć odpisane należności do kosztów uzyskania przychodów w tej części, w jakiej zostały one zarachowane jako przychody należne. Podkreślała, że za każdym razem dokumentowałaby nieściągalność wierzytelności odpowiednim protokołem, o którym mowa w art. 16 ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT.

Spór sprowadzał się do tego, jak liczyć przewidywane koszty procesowe, których wysokość uzasadniałaby odstąpienie od składania pozwu do sądu.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane