statystyki

Drogi prawnik nie oznacza wyższych kosztów

autor: Jakub Pawłowski13.02.2017, 18:00
Dyrektor izby skarbowej stwierdził, że postulowana przez spółkę metoda kalkulacji kosztów jest zbyt arbitralna i pozostawia pole do nadużyć.

Dyrektor izby skarbowej stwierdził, że postulowana przez spółkę metoda kalkulacji kosztów jest zbyt arbitralna i pozostawia pole do nadużyć.źródło: ShutterStock

Cena, której życzy sobie kancelaria za reprezentowanie firmy przed sądem, nie może decydować o tym, w jakiej wysokości nieściągalna wierzytelność zostanie odliczona od przychodu – orzekł WSA w Warszawie.

Chodziło o spółkę, która miewała sporadyczne problemy z egzekwowaniem płatności od niektórych klientów. Gdy uznawała, że są one nieściągalne, a wynoszą mniej niż tysiąc złotych, rezygnowała z dochodzenia wierzytelności w sądzie. Uznawała bowiem, że koszty ewentualnego procesu i egzekucji byłyby równe lub wyższe od tego, co mogłaby odzyskać.

Chciała więc zaliczyć odpisane należności do kosztów uzyskania przychodów w tej części, w jakiej zostały one zarachowane jako przychody należne. Podkreślała, że za każdym razem dokumentowałaby nieściągalność wierzytelności odpowiednim protokołem, o którym mowa w art. 16 ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT.

Spór sprowadzał się do tego, jak liczyć przewidywane koszty procesowe, których wysokość uzasadniałaby odstąpienie od składania pozwu do sądu.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane