statystyki

Przy sprzedaży międzynarodowej warto sprawdzać limity VAT, zwłaszcza na początku roku

autor: Piotr Kozłowski11.02.2017, 12:00
W praktyce problem pojawia się wtedy, gdy przedsiębiorca przekroczy pułap, ale o tym nie wie i firma cały czas odprowadza do polskiego urzędu skarbowego polski VAT.

W praktyce problem pojawia się wtedy, gdy przedsiębiorca przekroczy pułap, ale o tym nie wie i firma cały czas odprowadza do polskiego urzędu skarbowego polski VAT.źródło: ShutterStock

Od ubiegłego roku prowadzę sklep internetowy, oferując towary konsumentom także w innych niż Polska państwach. Na początku 2017 r. otrzymałem wiele zamówień na dostawy zabawek i świec do Niemiec. Gdzie w związku z tym powinienem płacić VAT?

Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowanie zasadniczo następuje w kraju, w którym rozpoczyna się wysyłka towaru. Zatem jeśli polska firma wysyła towar konsumentowi w Niemczech, sprzedaż opodatkowana jest polskim VAT w wysokości 23 proc.

Jednak w sprzedaży online obowiązują przepisy szczególne dotyczące opodatkowania VAT, jeżeli sprzedaż następuje na rzecz konsumentów (czyli nieprzedsiębiorców, tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej) i gdy całkowita wartość dostaw w roku ubiegłym oraz bieżącym przekroczyła pewne kwoty. Od momentu przekroczenia tego pułapu następuje opodatkowanie sprzedaży VAT w miejscu, w którym przesyłka dociera do klienta, czyli np. niemieckim, francuskim czy luksemburskim.

W takich przypadkach powstaje obowiązek zarejestrowania polskiej firmy do celów VAT w innym państwie i odprowadzanie tam pobranego VAT (w rozpatrywanym przypadku w Niemczech). Od strony kosztów może to być nawet korzystniejsze dla sprzedawcy, gdyż VAT niemiecki/francuski/luksemburski jest niższy od polskiego i wynosi (odpowiednio) 19 proc./20 proc./17 proc.

W praktyce problem pojawia się wtedy, gdy przedsiębiorca przekroczy pułap, ale o tym nie wie (bo np. od początku roku limity te zostały w jakimś państwie obniżone, a on tego nie zauważył) i firma cały czas odprowadza do polskiego urzędu skarbowego polski VAT. Po kilku miesiącach czy latach sumy podatków kumulują się, a zagraniczny fiskus zwraca się do firmy o zapłacenie należnego mu VAT. I tu pojawia się kolejny kłopot, bo odzyskanie zapłaconego w Polsce VAT wcale nie jest łatwe. W niektórych przypadkach okazuje się, że firma musi zapłacić VAT w obu państwach, co naturalnie może zachwiać jej płynnością finansową.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane