statystyki

VAT: Fiasko ściągalności albo szukanie luzu

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki02.02.2017, 07:57; Aktualizacja: 02.02.2017, 08:13
W tym roku rządowi Beaty Szydło zależy głównie na inwestycjach.

W tym roku rządowi Beaty Szydło zależy głównie na inwestycjach.źródło: PAP
autor zdjęcia: Paweł Supernak

Słabe wpływy z VAT pod koniec ubiegłego roku mogą być efektem przyspieszenia wypłat zwrotów tego podatku. Zrobiono to, by nie obciążały kasy państwa w 2017 r.

Wpływy z podatku od towarów i usług w ostatnim miesiącu roku wyniosły 5,1 mld zł. To najmniejszy grudniowy dochód z VAT od kryzysowego 2008 r. Słaby VAT w grudniu zaważył na całorocznym wyniku – łącznie budżet dostał 126,6 mld zł. To tylko o 2,8 proc. więcej niż w nie najlepszym budżetowo roku 2015 oraz mniej, niż zapisano w ustawie budżetowej – i to o ponad 2 mld zł. Jeszcze jesienią Ministerstwo Finansów zakładało przekroczenie tego planu mimo utrzymującej się deflacji.

Przyśpiesza czy hamuje?

Resort tłumaczy spadek wpływów zwiększeniem zwrotów VAT i wiąże go z prawdopodobnym przyspieszeniem inwestycji. Ale na razie dane makro pokazują jedynie wyhamowanie spadku inwestycji. Widać też wyraźne przyspieszenie wzrostu konsumpcji w ostatnim kwartale ubiegłego roku, do ponad 4 proc. rok do roku. A to konsumpcja jest bazą dla VAT.

Szef MF w rządzie PO-PSL Jacek Rostowski wykazywał wczoraj, że zwiększenie wpływów z VAT zbliżone do tempa wzrostu PKB (2,8 proc. w 2016 r.) to słaby wynik.

– Inwestycje (stawka VAT 0 proc.) w 2016 r. spadły o 5,5 proc., a konsumpcja (stawka VAT 23 proc.) wzrosła o 3,5 – czyli tylko z tego powodu dochody powinny były rosnąć szybciej od PKB i wartości dodanej – napisał Rostowski na Twitterze, sugerując, że niskie wpływy z VAT pod koniec roku to dowód na fiasko prób poprawy ściągalności podatków.

Praca nad przyszłością


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane