statystyki

VAT: Fiasko ściągalności albo szukanie luzu

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki02.02.2017, 07:57; Aktualizacja: 02.02.2017, 08:13
W tym roku rządowi Beaty Szydło zależy głównie na inwestycjach.

W tym roku rządowi Beaty Szydło zależy głównie na inwestycjach.źródło: PAP
autor zdjęcia: Paweł Supernak

Słabe wpływy z VAT pod koniec ubiegłego roku mogą być efektem przyspieszenia wypłat zwrotów tego podatku. Zrobiono to, by nie obciążały kasy państwa w 2017 r.

Wpływy z podatku od towarów i usług w ostatnim miesiącu roku wyniosły 5,1 mld zł. To najmniejszy grudniowy dochód z VAT od kryzysowego 2008 r. Słaby VAT w grudniu zaważył na całorocznym wyniku – łącznie budżet dostał 126,6 mld zł. To tylko o 2,8 proc. więcej niż w nie najlepszym budżetowo roku 2015 oraz mniej, niż zapisano w ustawie budżetowej – i to o ponad 2 mld zł. Jeszcze jesienią Ministerstwo Finansów zakładało przekroczenie tego planu mimo utrzymującej się deflacji.

Przyśpiesza czy hamuje?

Resort tłumaczy spadek wpływów zwiększeniem zwrotów VAT i wiąże go z prawdopodobnym przyspieszeniem inwestycji. Ale na razie dane makro pokazują jedynie wyhamowanie spadku inwestycji. Widać też wyraźne przyspieszenie wzrostu konsumpcji w ostatnim kwartale ubiegłego roku, do ponad 4 proc. rok do roku. A to konsumpcja jest bazą dla VAT.

Szef MF w rządzie PO-PSL Jacek Rostowski wykazywał wczoraj, że zwiększenie wpływów z VAT zbliżone do tempa wzrostu PKB (2,8 proc. w 2016 r.) to słaby wynik.

– Inwestycje (stawka VAT 0 proc.) w 2016 r. spadły o 5,5 proc., a konsumpcja (stawka VAT 23 proc.) wzrosła o 3,5 – czyli tylko z tego powodu dochody powinny były rosnąć szybciej od PKB i wartości dodanej – napisał Rostowski na Twitterze, sugerując, że niskie wpływy z VAT pod koniec roku to dowód na fiasko prób poprawy ściągalności podatków.

Praca nad przyszłością


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane