statystyki

Parulski: Pakiet nie wystarczy, musi być skuteczna kontrola [WYWIAD]

autor: Łukasz Zalewski01.02.2017, 07:21; Aktualizacja: 01.02.2017, 07:52
Szymon Parulski, doradca podatkowy i wspólnik w Parulski i Wspólnicy

Szymon Parulski, doradca podatkowy i wspólnik w Parulski i Wspólnicyźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

- Od sierpnia 2017 r. krajowe skażalniki, w tym węgierski i estoński, mają w ogóle zniknąć z rynku -  zauważa Szymon Parulski, doradca podatkowy i wspólnik w Parulski i Wspólnicy.

Czy przepisy, które przyjął wczoraj rząd, rozwiążą problem oszustw związanych ze sprowadzaniem całkowicie skażonego alkoholu z innych państw UE?

Zmiany pomogą, ale ich skuteczność zależy od wejścia w życie pakietu przewozowego i skutecznej weryfikacji, jaki produkt jest faktycznie wwożony do Polski. Od strony formalnej przyjęcie pakietu spirytusowego utrudni działanie przestępcom, ale nie wyeliminuje ich działalności z rynku.

Dużo się mówi o nielegalnym wykorzystywaniu tzw. metody węgierskiej całkowitego skażenia alkoholu. Na rynku pojawiła się jednak również metoda estońska.

Jest ona wykorzystywana od niedawna. Stosują ją nie tylko oszuści, ale również legalnie działające podmioty w Polsce, zużywające całkowicie skażony alkohol. Warto bowiem pamiętać, że na polskim rynku działają nie tylko oszuści, ale też wiele legalnych firm, które korzystają z alkoholu węgierskiego w sposób zgodny z prawem. Robią to po to, aby ominąć ograniczenia związane z handlem częściowo skażonym alkoholem (szczególny nadzór, normy zużycia, normy ubytków). Chodzi przykładowo o niektóre duże zakłady chemiczne i kosmetyczne. Skażalnik estoński może zastąpić węgierski, gdy alkohol skażany metodą węgierską zniknie z rynku. Niestety, ze skażalnika estońskiego mogą korzystać również oszuści, którzy sprowadzają alkohol z Węgier, a deklarują, że pochodzi on z Estonii.

Zwróćmy jednak uwagę, że od sierpnia 2017 r. krajowe skażalniki, w tym węgierski i estoński, mają w ogóle zniknąć z rynku.

Co będzie oznaczać wyeliminiowanie tych skażalników?

Z jednej strony uderzy to w oszustów, z drugiej – również w podmioty, które legalnie zużywają całkowicie skażony alkohol, wykorzystując łagodniejsze (mniej toksyczne) metody skażania z innych krajów. To wiązałoby się z utrudnieniami np. dla branży rozpuszczalników, producentów płynów do spryskiwaczy itp. Nie można uznawać, że wszyscy z tych branż są oszustami.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane