statystyki

Fiskus może dobrać metodę szacowania dochodu

autor: Łukasz Zalewski30.01.2017, 17:30
Sprawa dotyczyła podatnika, który prowadził sklep z częściami do samochodów. Na żądanie urzędu skarbowego przedstawił remanent sporządzony na koniec 2007 r., ale nie miał takiego wykazu za 2006 r.

Sprawa dotyczyła podatnika, który prowadził sklep z częściami do samochodów. Na żądanie urzędu skarbowego przedstawił remanent sporządzony na koniec 2007 r., ale nie miał takiego wykazu za 2006 r.źródło: ShutterStock

Urząd skarbowy może uśrednić marżę dla wszystkich sprzedawanych towarów, jeżeli podatnik przyznał się do narzutów o dużej rozpiętości, a na paragonach i fakturach stosował ogólne nazwy towarów – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła podatnika, który prowadził sklep z częściami do samochodów. Na żądanie urzędu skarbowego przedstawił remanent sporządzony na koniec 2007 r., ale nie miał takiego wykazu za 2006 r. Twierdził, że spalił się on wraz z całą dokumentacją za ten rok. Nie przedłożył też książek serwisowych do zainstalowanych w sklepie kas fiskalnych.

Organ zbadał podatkową księgę przychodów i rozchodów i uznał, że dane w niej zawarte „zaprzeczają zarobkowemu charakterowi” działalności prowadzonej przez podatnika. Wykazany w nich średni narzut w 2007 r. wynosił 1,94 proc. Tymczasem z danych GUS wynikało, że średnia marża w hurtowej i detalicznej sprzedaży części i akcesoriów samochodowych sięgała w tym czasie 22 proc.

W trakcie przesłuchania mężczyzna przyznał, że jego marża wahała się średnio między 10 proc. a 35 proc. Zdarzało się, że na niektóre produkty wynosiła 5 proc., a na inne nawet 140 proc.

Naczelnik urzędu skarbowego uznał więc księgę za nierzetelną i oszacował dochód podatnika z uwzględnieniem średniej 20-proc. marży. Odstąpił tym samym od metod szacowania wskazanych w art. 23 par. 3 ordynacji podatkowej (porównawczej wewnętrznej, porównawczej zewnętrznej, remanentowej, produkcyjnej, kosztowej, udziału dochodu w obrocie).


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane