Ulga na B+R wymaga biurokracji

autor: Jakub Pawłowski26.01.2017, 07:15; Aktualizacja: 26.01.2017, 07:58
wynalazek, pomysł, patent, przedsiębiorca, innowacje

Wynagrodzenie będzie kosztem kwalifikowanym tylko w tej części, w jakiej odpowiada czasowi poświęconemu na B+R na podstawie prowadzonej ewidencji.źródło: ShutterStock

Firmy zatrudniające naukowców lub inżynierów zajmujących się opracowywaniem innowacji muszą dokładnie rozpisywać godziny ich pracy. Tak wynika z najnowszych interpretacji izb skarbowych.

Jeżeli zatem pracownicy poświęcili na badania 80 proc. swojego czasu, to tylko w odniesieniu do tej części przedsiębiorca może skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e ustawy o PIT i art. 18d ustawy o CIT.

To duża zmiana w podejściu organów podatkowych, bo jeszcze w połowie ubiegłego roku fiskus twierdził, że nie ma znaczenia, ile czasu naukowiec przeznacza na badania i rozwój. Kosztem kwalifikowanym i tak będzie pełne 50 proc. jego wynagrodzenia, łącznie z tym płaconym za czas choroby i urlopu. Potwierdził to dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 12 lipca 2016 r. (nr IBPB-1-2/4510-633/16/KP).

Ten sam organ zgodził się z inną spółką, że w skrajnych przypadkach pracownik zatrudniony w celu realizacji prac B+R może nie wykonywać swoich zadań nawet przez cały miesiąc, a wynagrodzenie za ten okres i tak będzie w 50 proc. kosztem kwalifikowanym (interpretacja z 22 czerwca 2016 r., nr IBPB-1-2/4510-465/16/KP).

W obu przypadkach dyrektor katowickiej izby stwierdził, że z art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT bynajmniej nie wynika, by ulga miała zastosowanie tylko wobec wynagrodzeń dla pracowników zatrudnionych wyłącznie w celu realizacji działalności B+R.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane