statystyki

Prawo do zwrotu VAT to nie to samo, co prawo do dysponowania tym zwrotem

autor: Łukasz Zalewski24.01.2017, 07:27; Aktualizacja: 24.01.2017, 09:04
VAT

Problem polegał na tym, że naczelnik urzędu skarbowego w stosunku do zwrotu za marzec 2013 r. postanowił przedłużyć termin tego zwrotu VAT do czasu zakończenia weryfikacji rozliczeń podatnikaźródło: ShutterStock

Urząd skarbowy nie może zaliczyć nadwyżki VAT na poczet zaległości, aż nie rozstrzygnie, czy jej zwrot jest zasadny – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła podatnika, który będąc jednocześnie płatnikiem złożył w styczniu 2014 r. deklarację roczną o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-4R za 2013 r. Miał też obowiązek wpłacić na rachunek urzędu skarbowego pobrane zaliczki na PIT za okres marzec – grudzień 2013 r., ale tego nie zrobił. Przekształciły się one zatem w zaległość podatkową.

Równocześnie w styczniu 2014 r. podatnik złożył deklarację VAT-7 za grudzień poprzedniego roku. Wykazał w niej prawie 6 tys. zł VAT do zwrotu na rachunek bankowy. Organ zaliczył jednak zwrot na poczet zaległości z tytułu niewpłaconych zaliczek na PIT oraz narosłych od nich odsetek za zwłokę.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane