statystyki

Rejestracja VAT 2017: Jak nie widać różnicy, to po co przepłacać

autor: Mariusz Szulc23.01.2017, 07:16; Aktualizacja: 23.01.2017, 07:31
VAT

VATźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca nie musi wydawać 170 zł, aby dowiedzieć się, czy został wpisany do rejestru podatników czynnych. Te same informacje urząd przekaże mu szybciej i to za jedyne 21 zł

O problemach firm uruchamiających w tym roku biznes i czekających – czasem tygodniami – na rejestrację dla celów VAT pisaliśmy w artykule „Zakładasz firmę? Poczekasz dwa miesiące” (DGP nr 10/2017 r.).

Niezależnie od oczekiwania na rejestrację przedsiębiorcy muszą rozliczać podatek należny od każdej czynności podlegającej opodatkowaniu i tym samym wystawiać faktury. Ich kontrahenci mają jednak obawy, czy będą mogli odliczyć podatek naliczony z takich faktur. Wielu z nich – gdy proces rejestracji podatnika się przedłuża – nie tylko rezygnuje z transakcji, ale nie chce nawet płacić za już dokonane. Zakładają bowiem, że firma, której nie ma w rejestrze VAT, może być podatkowym oszustem.

Sytuację utrudnia dodany od 2017 r. nowy art. 96 ust. 4a ustawy o VAT. Wynika z niego, że urząd skarbowy nie musi informować o odmowie rejestracji, jeżeli dane ze zgłoszenia są nieprawdziwe, podmiot nie istnieje, urząd skarbowy mimo udokumentowanych prób nie mógł się skontaktować z nim lub z jego pełnomocnikiem, albo żaden z nich nie stawiał się na wezwania fiskusa.

Jak zatem dowiedzieć się, czy urząd dokonał rejestracji?

Możliwości są trzy.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane