Styczeń to dla podatników miesiąc nowości. Od lat bowiem z początkiem roku wchodzą w życie nowelizacje ustaw podatkowych. Tak też jest w 2017 r.
Ogólnie zmian jest wiele i sukcesywnie omawiamy je zarówno na łamach TGP, jak i tygodnika Podatki i Księgowość. Dziś opisujemy skutki podwyższenia limitu przychodów, którego przekroczenie obliguje firmy do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zmiana wynika z ustawy z 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców (Dz.U. poz. 2255). Zgodnie z regulacją w niej zawartą od 1 stycznia 2017 r. zwiększony został z 1,2 mln euro do 2 mln euro (czyli 8 595 200 zł) limit przychodów, do którego przedsiębiorcy mogą prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów. Po jego przekroczeniu muszą założyć księgi rachunkowe. Jeżeli podatnik uzyskał w 2016 r. kwoty przychodów poniżej 2 mln euro, a mimo to chce w bieżącym roku prowadzić księgi rachunkowe, może to robić, ale pod warunkiem, że zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Ma na to czas do 31 stycznia. Jak oszacowało Ministerstwo Rozwoju, wskutek tegorocznej podwyżki limitu ok. 14 tys. firm będzie mogło zrezygnować z prowadzenia ksiąg rachunkowych i przejść na mniej skomplikowaną ewidencję.
Od 1 stycznia zmienił się także limit przychodów uprawniających do wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – ze 150 tys. do 250 tys. euro. Zatem w 2017 r. ryczałt mogą opłacać podatnicy kontynuujący działalność gospodarczą, którzy w 2016 r. uzyskali przychody z działalności w wysokości nieprzekraczającej 1 074 400 zł (równowartość 250 tys. euro). Ryczałt to atrakcyjny dla podatników sposób obliczania podatków, a dzięki tej zmianie więcej przedsiębiorców będzie mogło z niego skorzystać. Kto i jak może wybrać ryczałt, wyjaśniamy w dzisiejszym wydaniu.
I wreszcie styczeń to także miesiąc spełnienia przez płatników i podatników wielu obowiązków. Jednym z nich jest wybór formy opodatkowania. Aby go ułatwić, przedstawiamy zalety i wady trzech z nich.
Także w tym miesiącu pierwsza grupa podatników składa swoje roczne rozliczenia. Formularze PIT muszą złożyć m.in. korzystający z opodatkowania w formie karty podatkowej lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jest na to czas do 31 stycznia. Mamy dla nich wiele praktycznych wskazówek.
Uwaga! O obowiązkach płatników i podatników w lutym, marcu i kwietniu będziemy pisać na łamach tygodnika Podatki i Księgowość w kolejnych tematach miesiąca. ⒸⓅ
2 mln euro tyle wynosi od 1 stycznia 2017 r. limit przychodów zobowiązujący do prowadzenia ksiąg rachunkowych
250 tys. euro tyle wynosi od 1 stycznia 2017 r. limit przychodów uprawniający do wyboru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jako formy opodatkowania