statystyki

Montaż lamp podtynkowych z 23 proc. VAT

autor: Łukasz Zalewski19.01.2017, 07:23; Aktualizacja: 19.01.2017, 08:08
vat

Spór z fiskusem dotyczył stawki VAT od prac wykończeniowych w lokalach budowanych przez spółkę deweloperską.źródło: ShutterStock

Montaż oświetlenia oraz sprzętu AGD nie jest usługą modernizacji budynku, bo można je w każdym czasie zdemontować i przenieść w inne miejsce – orzekł NSA.

Spór z fiskusem dotyczył stawki VAT od prac wykończeniowych w lokalach budowanych przez spółkę deweloperską. Chodziło m.in. o prace parkieciarskie, malarskie, montaż lamp podtynkowych i wiszących, montaż mebli, szaf i drzwi kuchennych oraz łazienkowych, a także sprzętu AGD.

Spółka uważała, że są to świadczenia kompleksowe, realizowane w lokalach zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Wszystkie są więc objęte stawką 8 proc.

Dyrektor izby skarbowej był innego zdania w kwestii VAT od usług polegających na dostawie i montażu lamp podtynkowych i wiszących, mebli i szaf w kuchni, łazience i pomieszczeniach gospodarczych oraz sprzętu AGD. Stwierdził, że po zamontowaniu nie stanowią one trwałego elementu konstrukcyjnego budynku, a więc nie mogą być elementem modernizacji, o której mowa w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT. Właściwa jest tu zatem stawka 23 proc. VAT.

Wyjaśnił, że obniżoną stawką mogą być objęte tylko takie prace, które powodują trwałe związanie z konstrukcją budynku (lokalu) i jako całość tworzą określoną funkcję użytkową (np. glazurnicze, malarskie).


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane