statystyki

Montaż lamp podtynkowych z 23 proc. VAT

autor: Łukasz Zalewski19.01.2017, 07:23; Aktualizacja: 19.01.2017, 08:08
vat

Spór z fiskusem dotyczył stawki VAT od prac wykończeniowych w lokalach budowanych przez spółkę deweloperską.źródło: ShutterStock

Montaż oświetlenia oraz sprzętu AGD nie jest usługą modernizacji budynku, bo można je w każdym czasie zdemontować i przenieść w inne miejsce – orzekł NSA.

Spór z fiskusem dotyczył stawki VAT od prac wykończeniowych w lokalach budowanych przez spółkę deweloperską. Chodziło m.in. o prace parkieciarskie, malarskie, montaż lamp podtynkowych i wiszących, montaż mebli, szaf i drzwi kuchennych oraz łazienkowych, a także sprzętu AGD.

Spółka uważała, że są to świadczenia kompleksowe, realizowane w lokalach zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Wszystkie są więc objęte stawką 8 proc.

Dyrektor izby skarbowej był innego zdania w kwestii VAT od usług polegających na dostawie i montażu lamp podtynkowych i wiszących, mebli i szaf w kuchni, łazience i pomieszczeniach gospodarczych oraz sprzętu AGD. Stwierdził, że po zamontowaniu nie stanowią one trwałego elementu konstrukcyjnego budynku, a więc nie mogą być elementem modernizacji, o której mowa w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT. Właściwa jest tu zatem stawka 23 proc. VAT.

Wyjaśnił, że obniżoną stawką mogą być objęte tylko takie prace, które powodują trwałe związanie z konstrukcją budynku (lokalu) i jako całość tworzą określoną funkcję użytkową (np. glazurnicze, malarskie).


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane