statystyki

Koszty pracownicze mogą być dodatkowo odliczane

autor: Mirosława Zugaj17.01.2017, 07:22; Aktualizacja: 17.01.2017, 08:45
Podatki

Od 2017 r. wprowadzone zostały wyższe limity i inne zachęty do korzystania z ulgi na badania i rozwój. Jednocześnie w tym roku po raz pierwszy podatnicy będą mogli z niej faktycznie skorzystać – w rozliczeniu za 2016 r. Ulga B+R została bowiem wprowadzona rok temu.źródło: ShutterStock

Zwolnione z PIT świadczenia dla osób zatrudnionych w celu działalności badawczo-rozwojowej mogą stanowić koszty kwalifikowane.

Od 2017 r. wprowadzone zostały wyższe limity i inne zachęty do korzystania z ulgi na badania i rozwój. Jednocześnie w tym roku po raz pierwszy podatnicy będą mogli z niej faktycznie skorzystać – w rozliczeniu za 2016 r. Ulga B+R została bowiem wprowadzona rok temu.

Jej wysokość kształtują koszty kwalifikowane, określone zgodnie z art. 18b ust. 2 ustawy o CIT i art. 26e ust. 2 ustawy o PIT. Należą do nich m.in. należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT oraz należne od nich składki ZUS w części finansowanej przez płatnika składek.

Jeśli idzie o należności z art. 12 ustawy o PIT i składki ZUS, to kosztem kwalifikowanym są tylko te dotyczące pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności B+R.

Należności z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT to m. in. przychody ze stosunku pracy. Ustawa zawiera ich otwarty katalog. Należą do nich wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze, ich ekwiwalenty, w tym m.in. wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty. Przychodem ze stosunku pracy jest także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane