statystyki

Koszty pracownicze mogą być dodatkowo odliczane

autor: Mirosława Zugaj17.01.2017, 07:22; Aktualizacja: 17.01.2017, 08:45
Podatki

Od 2017 r. wprowadzone zostały wyższe limity i inne zachęty do korzystania z ulgi na badania i rozwój. Jednocześnie w tym roku po raz pierwszy podatnicy będą mogli z niej faktycznie skorzystać – w rozliczeniu za 2016 r. Ulga B+R została bowiem wprowadzona rok temu.źródło: ShutterStock

Zwolnione z PIT świadczenia dla osób zatrudnionych w celu działalności badawczo-rozwojowej mogą stanowić koszty kwalifikowane.

Od 2017 r. wprowadzone zostały wyższe limity i inne zachęty do korzystania z ulgi na badania i rozwój. Jednocześnie w tym roku po raz pierwszy podatnicy będą mogli z niej faktycznie skorzystać – w rozliczeniu za 2016 r. Ulga B+R została bowiem wprowadzona rok temu.

Jej wysokość kształtują koszty kwalifikowane, określone zgodnie z art. 18b ust. 2 ustawy o CIT i art. 26e ust. 2 ustawy o PIT. Należą do nich m.in. należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT oraz należne od nich składki ZUS w części finansowanej przez płatnika składek.

Jeśli idzie o należności z art. 12 ustawy o PIT i składki ZUS, to kosztem kwalifikowanym są tylko te dotyczące pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności B+R.

Należności z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT to m. in. przychody ze stosunku pracy. Ustawa zawiera ich otwarty katalog. Należą do nich wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze, ich ekwiwalenty, w tym m.in. wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty. Przychodem ze stosunku pracy jest także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń.


Pozostało jeszcze 88% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane