statystyki

Części jak sam samochód. Również z korektą

autor: Agnieszka Pokojska17.01.2017, 07:22; Aktualizacja: 17.01.2017, 08:43
Podatki

Z pytaniem wystąpiła spółka zajmująca się m.in. sprzedażą pojazdów oraz części i akcesoriów do nich.źródło: ShutterStock

Jeżeli podatnik kupuje części zamienne do aut jako towary handlowe, ale ostatecznie zmieni sposób ich wykorzystania, będzie musiał skorygować VAT odliczony wcześniej w całości – stwierdził dyrektor IS w Łodzi.

Z pytaniem wystąpiła spółka zajmująca się m.in. sprzedażą pojazdów oraz części i akcesoriów do nich. Wyjaśniła, że kupuje je do dalszej odsprzedaży, odliczając przy tym cały VAT naliczony. Zdarza się jednak, że części i akcesoria zużywa do samochodów wykorzystywanych w swojej działalności.

Spółka przyznała, że odniesieniu do pojazdów demonstracyjnych i testowych nie jest w stanie zapewnić, iż będą one wykorzystane wyłącznie na potrzeby biznesowe (mimo prowadzonej ewidencji przebiegu). Sądziła jednak, że nie będzie musiała korygować VAT odliczonego w całości przy nabyciu zużytych części i akcesoriów.

Wskazywała, że obowiązek korekty jest tylko w razie zmiany wykorzystywania auta (z biznesowego na mieszany, czyli firmowo-prywatny), a nie części i akcesoriów.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane