Klauzula o rozstrzyganiu wątpliwości na korzyść podatnika już nie tylko na papierze

autor: Jakub Pawłowski11.01.2017, 07:38; Aktualizacja: 11.01.2017, 08:05
pieniądze

Podatniczka zadała pytanie, czy powinna płacić opłatę targową w sytuacji, gdy prowadzi działalność gastronomiczną na terenie miejskiego targowiskaźródło: ShutterStock

Klauzula o rozstrzyganiu wątpliwości na korzyść podatnika nie jest martwym przepisem. Po raz pierwszy NSA odwołał się do niej wprost.

To przełomowe orzeczenie. W obliczu poważnych wątpliwości interpretacyjnych NSA zwykł kierować sprawy pod uchwałę siedmioosobowego składu, bądź zadawał pytanie Trybunałowi Sprawiedliwości UE. Tym razem sąd kasacyjny nie zdecydował się na żadne z tych rozwiązań.

Odwołał się natomiast do obowiązującej od roku zasady in dubio pro tributario, zapisanej w art. 2a ordynacji podatkowej. Wynika z niej, że niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego należy rozstrzygać na korzyść podatnika. Do tej pory sądy, odwołując się do tej zasady, nie uzasadniały swoich rozstrzygnięć.

Tym razem NSA stwierdził, że skoro przepisy są na tyle nieprecyzyjne, że nie sposób na ich podstawie jednoznacznie określić, za co należy płacić daninę, to na podatnika trzeba spojrzeć przychylnym okiem. Nie można bowiem wyciągać wobec niego negatywnych konsekwencji tylko dlatego, że ustawodawca nie określił dokładnie przedmiotu opodatkowania – orzekł NSA.

Sprawa była tym bardziej nietypowa, że interpretacji indywidualnej nie udzielał minister finansów, tylko organ władzy lokalnej – burmistrz Międzyzdrojów. Podatniczka zadała mu pytanie, czy powinna płacić opłatę targową w sytuacji, gdy prowadzi działalność gastronomiczną na terenie miejskiego targowiska.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • zs(2017-01-11 10:17) Zgłoś naruszenie 40

    Chyba nareście NSA zaczyna robić to co powinien od dawna , aby przed widzi mi się partaczy, chronić Obywateli,firmy przed konsekwencjami prawa pisanego na kolanie. Powinni odpowiadać te instytucje co taki bałagan wprowadzają , a nie Obywatel,on nie jest od naprawy prawa i w żaden sposób nie może przez to ponosić konsekwencji.

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2017-01-11 11:27) Zgłoś naruszenie 00

    W przypadku wątpliwości (czyt. złodziejskiego przekrętu) , łańcuchowy szwindlarz orzeknie , że on wątpliwości nie ma . I , że przeciwwskazań (do mafijnej jumy) , nie widzi . I nic na korzyść podatnika nie będzie . A na czyją będzie ? - na tych , co zawsze . Dobranoc . I szalom .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane