statystyki

Wyższy podatek od wiatraków niekorzystny też dla banków

autor: Agnieszka Pokojska14.02.2017, 07:28; Aktualizacja: 14.02.2017, 08:33
Wiatraki

Problemy inwestorów mogą wkrótce odczuć banki, które – jak mówiono w Sejmie – kredytowały nawet do 70 proc. inwestycji.źródło: ShutterStock

Trzykrotnie wyższa danina od nieruchomości uderza nie tylko w firmy wiatrowe. Problem zauważają również instytucje, które kredytowały te inwestycje.

Ministerstwo Finansów twierdzi, że podatkiem od nieruchomości objęta jest cała elektrownia wiatrowa, łączynie z turbiną. Takie stanowisko przedstawił w ubiegłym tygodniu wiceminister finansów Wiesław Janczyk na posiedzeniu połączonych komisji sejmowych. Wynika ono również z pisma ministra rozwoju i finansów nr PS2.0723.2.2017 do przewodniczącego sejmowej komisji infrastruktury.

Takiej pewności nie mają jednak wójtowie i burmistrzowie, a nawet – jak się teraz okazuje – sami parlamentarzyści. Podstawowy zarzut dotyczy tego, że uchwalona w ubiegłym roku ustawa o inwestycjach w elektrownię wiatrową (Dz.U. z 2016 r. poz. 961) miała dotyczyć jedynie warunków tworzenia farm wiatrowych i nadzoru nad nimi. Tymczasem wprowadziła zasadniczą zmianę w ich opodatkowaniu.

Zgodnie z ustawą budowlą jest cały wiatrak wraz z urządzeniami technicznymi. Dla przedsiębiorców oznacza to konieczność zapłaty nawet kilkakrotnie wyższego podatku niż jeszcze rok temu, gdy podatkiem były objęte tylko części budowlane wiatraka, czyli fundament i maszt.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane