statystyki

Wyższy podatek od wiatraków niekorzystny też dla banków

autor: Agnieszka Pokojska14.02.2017, 07:28; Aktualizacja: 14.02.2017, 08:33
Wiatraki

Problemy inwestorów mogą wkrótce odczuć banki, które – jak mówiono w Sejmie – kredytowały nawet do 70 proc. inwestycji.źródło: ShutterStock

Trzykrotnie wyższa danina od nieruchomości uderza nie tylko w firmy wiatrowe. Problem zauważają również instytucje, które kredytowały te inwestycje.

Ministerstwo Finansów twierdzi, że podatkiem od nieruchomości objęta jest cała elektrownia wiatrowa, łączynie z turbiną. Takie stanowisko przedstawił w ubiegłym tygodniu wiceminister finansów Wiesław Janczyk na posiedzeniu połączonych komisji sejmowych. Wynika ono również z pisma ministra rozwoju i finansów nr PS2.0723.2.2017 do przewodniczącego sejmowej komisji infrastruktury.

Takiej pewności nie mają jednak wójtowie i burmistrzowie, a nawet – jak się teraz okazuje – sami parlamentarzyści. Podstawowy zarzut dotyczy tego, że uchwalona w ubiegłym roku ustawa o inwestycjach w elektrownię wiatrową (Dz.U. z 2016 r. poz. 961) miała dotyczyć jedynie warunków tworzenia farm wiatrowych i nadzoru nad nimi. Tymczasem wprowadziła zasadniczą zmianę w ich opodatkowaniu.

Zgodnie z ustawą budowlą jest cały wiatrak wraz z urządzeniami technicznymi. Dla przedsiębiorców oznacza to konieczność zapłaty nawet kilkakrotnie wyższego podatku niż jeszcze rok temu, gdy podatkiem były objęte tylko części budowlane wiatraka, czyli fundament i maszt.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane