Dlatego postanowiliśmy ułatwić państwu i sobie wejście w nową rzeczywistość podatkową. Wszystkie nowości w podatkach przedstawiamy w tabelarycznej formie . Dlaczego? Ponieważ jest to najbardziej przejrzysta formuła.

Wskazujemy w tabeli rodzaj przepisu, jego brzmienie przed zmianami i po wraz z podstawą prawną tej zmiany. Wyraźnie zaznaczamy, kiedy ona wchodzi w życie. Ten jasny podział i wyeksponowanie zmienionych fragmentów pogrubioną czcionką z pewnością ułatwi odszukanie niezbędnych przepisów i ich nowej treści. Do każdej zmiany jest ekspercki komentarz wskazujący, na co szczególnie należy zwrócić uwagę, a także jakie pułapki czyhają na podatników w tym roku. Mam nadzieję, że ta swoista ściągawka będzie przydatna w praktyce.

O tym trzeba pamiętać

O tym trzeba pamiętać

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

W dzisiejszym wydaniu publikujemy zmiany wprowadzone od 1 stycznia 2017 r. i takie, które wejdą w życie od 1 marca i 1 lipca br. w ustawie z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 710 ze zm.). To jedna z bardziej zmodyfikowanych tegorocznych ustaw podatkowych. Z pewnością pozostanie ona długo w pamięci podatników, którzy śledzili pracę ustawodawcy nad wprowadzeniem nowych regulacji.

Najważniejsze z nich wskazano na schemacie obok. I nie chodzi tu tylko o te wprowadzone przez słynną dużą nowelizację, czyli ustawę z 1 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i  usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2024).

Za tydzień opublikujemy również w układzie tabelarycznym wraz z komentarzem ekspertów zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych, a potem w kolejnych numerach zmiany w ordynacji podatkowej oraz w podatku dochodowym od osób prawnych.

Zmiany w VAT ujęte w praktycznej tabeli dostępne w EDGP