To był rok zmian w podatkach. Ustawodawca zafundował podatnikom poważne nowelizacje ustaw: o VAT, a także o CIT, PIT i ordynacji podatkowej. Część już weszła w życie w trakcie 2016 r., a część – 1 stycznia 2017 r.
Dziennik Gazeta Prawna
Dziś podatkowe podsumowanie, czyli m.in. miniranking, w którym eksperci wyróżnili najlepsze i najgorsze zmiany podatkowe.
Tą, która wzbudziła najwięcej kontrowersji i uwag, jest klauzula przeciw unikaniu opodatkowania oraz przepisy jej towarzyszące. Eksperci twierdzą, że to bubel podatkowy minionego roku, m.in. dlatego że zbyt krótkie było vacatio legis (30-dniowe), a poza tym klauzula nie została przez pół roku zastosowana. Zdaniem ekspertów to, jak będzie stosowana przez fiskusa, pokaże, czy obawy podatników o jej wprowadzenie były uzasadnione, czy płonne. Negatywne jej skutki odczuli już podatnicy występujący o wydanie interpretacji indywidualnych. Organy podatkowe mogą bowiem odmówić ich wydania, jeśli miałaby do nich zastosowanie klauzula.
Najwięcej problemów eksperci mieli ze wskazaniem hitów, bo tych brak. Do pozytywnych zmian można zaliczyć jednak np. obniżkę stawki CIT do 15 proc. Szkoda tylko, że nie skorzysta z niej zbyt wiele podmiotów. Bo to zmiana dla małych firm.
Przypomnijmy: w 2016 r. został wprowadzony też nowy podatek – bankowy. Nie udało się natomiast skutecznie wprowadzić innej daniny, zapowiadanej przez partię rządzącą w kampanii wyborczej, czyli podatku od sprzedaży detalicznej (zakwestionowała go Komisja Europejska, co spowodowało zawieszenie tej daniny).
Rząd zapowiadał również wprowadzenie dużej reformy PIT od 2018 r. Jednolity podatek – tak miała nazywać się nowa danina – miał łączyć w sobie PIT, składki na ZUS oraz NFZ. Ostatecznie jednak zarzucił ten pomysł.
W naszym bilansie znajduje się ponadto orzecznictwo sądów administracyjnych, Trybunału Sprawiedliwości UE oraz Trybunału Konstytucyjnego. To ich rozstrzygnięcia rzutują bowiem na toczone spory podatników z fiskusem.