statystyki

Zakłady pracy nie wiedzą, jak obliczać zaliczkę na PIT

autor: Agata Paul29.12.2016, 07:17; Aktualizacja: 29.12.2016, 08:09
PIT

Jeżeli faktycznie intencją ustawodawcy było wyłączenie obowiązku monitorowania przez zakłady pracy momentu przekroczenia pierwszego progu podatkowego, to powinien on wprost w odniesieniu do tego rodzaju płatników wyłączyć stosowanie art. 27 ust. 1b pkt 2.źródło: ShutterStock

Zmiany w zakresie kwoty wolnej od podatku nastręczają wątpliwości interpretacyjnych, jeśli chodzi o obowiązki płatników.

Gdzie leży problem? Otóż w dotychczasowym art. 27 ustawy o PIT został dodany ust. 1b. Wynika z niego, że przy obliczaniu zaliczek na PIT u podatników, których dochody nie przekroczą kwoty stanowiącej górnej granicy pierwszego przedziału skali podatkowej, należy uwzględnić kwotę zmniejszającą podatek w wysokości 556 zł 02 gr rocznie (art. 27 ust. 1b pkt 1). Natomiast w przypadku podatników, których dochody przekroczą pierwszy próg podatkowy, zaliczki się nie pomniejsza (art. 27 ust. 1b pkt 2).

W odniesieniu m.in. do spółdzielni produkcyjnych, organów rentowych oraz tych płatników wymienionych w art. 35 ustawy o PIT, którzy przy wypłatach uwzględniają kwotę zmniejszającą podatek, ustawodawca dodał, że „przepis art. 27 ust. 1b pkt 2 stosuje się odpowiednio”. Pominął natomiast takie odniesienie wobec zakładów pracy. Oznaczałoby to, że intencją ustawodawcy było, aby zakłady pracy, w przeciwieństwie do pozostałych płatników, nie stosowały art. 27 ust. 1b pkt 2 ustawy o PIT. W konsekwencji, obliczając zaliczkę na podatek dochodowy, nie będą one zobowiązane do monitorowania, w którym momencie przekroczona zostanie kwota pierwszego progu podatkowego. Słowem, nawet wtedy zaliczka będzie co do zasady pomniejszana o kwotę zmniejszającą podatek.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • myślący(2016-12-29 09:23) Zgłoś naruszenie 00

    A z zaliczką za grudzień nie mają problemu? Wyrok TK został wykonany czy nie i jakie są konsekwencje odpowiedzi na to pytanie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane