statystyki

Zakłady pracy nie wiedzą, jak obliczać zaliczkę na PIT

autor: Agata Paul29.12.2016, 07:17; Aktualizacja: 29.12.2016, 08:09
PIT

Jeżeli faktycznie intencją ustawodawcy było wyłączenie obowiązku monitorowania przez zakłady pracy momentu przekroczenia pierwszego progu podatkowego, to powinien on wprost w odniesieniu do tego rodzaju płatników wyłączyć stosowanie art. 27 ust. 1b pkt 2.źródło: ShutterStock

Zmiany w zakresie kwoty wolnej od podatku nastręczają wątpliwości interpretacyjnych, jeśli chodzi o obowiązki płatników.

Gdzie leży problem? Otóż w dotychczasowym art. 27 ustawy o PIT został dodany ust. 1b. Wynika z niego, że przy obliczaniu zaliczek na PIT u podatników, których dochody nie przekroczą kwoty stanowiącej górnej granicy pierwszego przedziału skali podatkowej, należy uwzględnić kwotę zmniejszającą podatek w wysokości 556 zł 02 gr rocznie (art. 27 ust. 1b pkt 1). Natomiast w przypadku podatników, których dochody przekroczą pierwszy próg podatkowy, zaliczki się nie pomniejsza (art. 27 ust. 1b pkt 2).

W odniesieniu m.in. do spółdzielni produkcyjnych, organów rentowych oraz tych płatników wymienionych w art. 35 ustawy o PIT, którzy przy wypłatach uwzględniają kwotę zmniejszającą podatek, ustawodawca dodał, że „przepis art. 27 ust. 1b pkt 2 stosuje się odpowiednio”. Pominął natomiast takie odniesienie wobec zakładów pracy. Oznaczałoby to, że intencją ustawodawcy było, aby zakłady pracy, w przeciwieństwie do pozostałych płatników, nie stosowały art. 27 ust. 1b pkt 2 ustawy o PIT. W konsekwencji, obliczając zaliczkę na podatek dochodowy, nie będą one zobowiązane do monitorowania, w którym momencie przekroczona zostanie kwota pierwszego progu podatkowego. Słowem, nawet wtedy zaliczka będzie co do zasady pomniejszana o kwotę zmniejszającą podatek.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • myślący(2016-12-29 09:23) Zgłoś naruszenie 00

    A z zaliczką za grudzień nie mają problemu? Wyrok TK został wykonany czy nie i jakie są konsekwencje odpowiedzi na to pytanie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane