statystyki

Błędy w rachunkowości: Są problemy z ujęciem aktywów obrotowych

autor: Agnieszka Pokojska19.12.2016, 08:05; Aktualizacja: 19.12.2016, 08:25
księgowa, podatki, księgowy, urzędnik

Eksperci zwracają uwagę, na błędnie dokonywanie odpisów aktualizujących.źródło: ShutterStock

Wartość towarów w bilansie nie może być wyższa od ceny ich sprzedaży netto. Chodzi o możliwą do uzyskania kwotę po odpowiednich korektach uwzględniających m.in. rabaty, opusty itp.

CYKL: BŁĘDY W RACHUNKOWOŚCI (CZ. 5)

W dzisiejszym odcinku eksperci na przykładach pokazują błędy, jakie mogą się zdarzyć przy ujęciu towarów w sprawozdaniu finansowym.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 pkt 6 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. z 2013 r. poz. 330 ze zm.) na dzień bilansowy wycena rzeczowych składników aktywów obrotowych następuje według ceny nabycia lub kosztów wytworzenia nie wyższych od ceny ich sprzedaży netto. Wycena powinna być poprzedzona inwentaryzacją, a w jej toku należy dokonać odpisów aktualizujących wartość zapasów.

Różnego rodzaju czynniki powodują, że zapasy tracą swoją wartość handlową. W związku z tym ich wartość księgowa może przewyższyć możliwą cenę ich sprzedaży netto. Wówczas należy dokonać jej zmniejszenia poprzez odpis aktualizujący, który odniesie różnicę w wynik finansowy jednostki. Szacunek ceny netto możliwej do uzyskania powinien być dokonywany na podstawie wiarygodnych przesłanek występujących w czasie przeprowadzania obliczeń.

Eksperci zwracają uwagę, na błędnie dokonywanie odpisów aktualizujących. Wynika to z tego, że zdarza się, że podmioty nieprawidłowo określają cenę sprzedaży netto składnika aktywów, która jest możliwą do uzyskania na dzień bilansowy cenę jego sprzedaży po odpowiednich korektach uwzględniających m.in. rabaty, opusty itp.

Na wycenę wpływa więc przykładowo to, czy towary sprzedawane są w pakietach czy też nie (patrz błąd 1). W jednym i w drugim przypadku bowiem ich cena sprzedaży może się różnić.

Ponadto zdarzają się problemy z ewidencją towarów „w drodze” które ujmuje się, według ceny nabycia. Tu należy rozważyć, czy faktycznie dany towar można przyporządkować do takiej pozycji bilansu. Ważne jest bowiem, kiedy na kupującego przechodzi ryzyko za zakupione towary. Dlatego kluczowe będzie to na jakich warunkach została podpisana umowa zakupu. Nieprawidłowe ujęcie towarów może doprowadzić do zawyżenia stanu zapasów i zobowiązań w sprawozdaniu finansowym. 

BŁĄD 1: Odpisy z tytułu utraty wartości zapasów


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane