statystyki

Już nie każdego drona można amortyzować

19.12.2016, 19:00
Dron

Dron niespełniający wszystkich wymogów, jako niezdatny do użytku, nie powinien być wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej.źródło: Materiały Prasowe

Zmiany w zakresie prawa lotniczego spowodowały, że odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia drona, niespełniającego stosownych wymogów i przez to niezdatnego do użytku, nie powinny stanowić kosztów uzyskania przychodów.

Coraz więcej firm wykorzystuje drony w działalności gospodarczej. Użytkowane są one przede wszystkim w celu ochrony mienia, monitorowania zasobów przedsiębiorstwa, a także jako urządzenia wspomagające pracę fotografów i kamerzystów. Urządzenia te były więc wprowadzane do ewidencji środków trwałych. Tym samym dawało to podstawę do zaliczania odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorcy.

Brak dokładnych uregulowań prawnych dotyczących użytkowania dronów powodował, że do tej pory nie było przeciwwskazań do stosowania takiego podejścia.

7 września 2016 r. wprowadzono jednak do przepisów regulujących prawo lotnicze wiele warunków eksploatacji dronów dla celów działalności gospodarczej. Wynika to z rozporządzenia ministra infrastruktury i budownictwa z 8 sierpnia 2016 r. (Dz.U. poz. 1317) zmieniającego rozporządzenie z 26 marca 2013 r. w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy – Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków (Dz.U. z 2013 r. poz. 440 ze zm.).


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane